Aký účet zaplatí Peru za protesty? Čo sa deje s krajinou Inkov

Peru už týždne čelí protivládnym protestom. Kým viacerí očakávali, že rok 2023 definitívne oživí predpandemickú ekonomiku krajiny, úspech zastavila inflácia a vlna demonštrácií. Okrem obetí si protesty však vyžiadali aj iné dane.

Zo strateného mesta Inkov sa vytratili už aj turisti. Magickú atmosféru Machu Picchu nahradil pocit neistoty a strach z protestov. Cuzco sa premenilo na mesto duchov, bez turistov a cestovných kancelárií, ktoré mu kedysi vdýchli nový život. 

Machu Picchu

Odvolaním prezidenta sa paralyzovala celá krajina. Nepokoje, o ktorých mnohí odborníci hovorili ako o pominuteľných, sa v uplynulých dňoch premenili na obrovské protesty. Málokto čakal, že to dospeje až k tomuto rozhodnutiu – Machu Picchu, hlavná turistická atrakcia krajiny, na neurčito zatvorená.  

Prečo protestujú

Demonštrácie vyvolalo zosadenie a zatknutie ľavicového prezidenta Pedra Castilla. Ten sa totiž pokúsil protizákonne rozpustiť tamojší kongres. Na jeho miesto následne vymenovali jeho nástupkyňu, vtedajšiu viceprezidentku Dinu Boluarteovú. No demonštranti s týmto riešením nesúhlasia. Žiadajú o rozpustenie parlamentu, odstúpenie novej prezidentky, prepustenie zatknutého prezidenta a okamžité vypísanie nových volieb. Nová prezidentka však odstúpiť odmieta.

Ekonomické dôsledky protestov 

Je ich kvantum. Demonštrácie totiž zasiahli takmer všetky oblasti. Podľa BBC tamojšie ministerstvo hospodárstva a financií tvrdí, že jeden deň protestov stojí krajinu najmenej 50 miliónov eur. 

Ničenie krajiny

Protestujúci blokujú kvantum ciest, poškodzujú verejný, ale aj súkromný majetok. Policajti  museli použiť už aj slzotvorný plyn. Protesty si vyžiadali najmenej 54 obetí. 

Lima

Zatvorené obchody

Mnohé kamióny v dôsledku zablokovaných ciest uviazli. Obchody pre nedostatok tovaru zavreli prevádzky alebo zvýšili sumu produktov do astronomických výšok. Cena kurčiat sa od začiatku protestov strojnásobila.

Peru

Ticho po turistoch

Až 60 percent rezervácií na prvý polrok zrušených. Najviac utrpela Lima a Machu Picchu. Zatvorené mesto Inkov, ktoré ročne priláka viac ako jeden a pol milióna turistov, negatívne ovplyvnilo imidž Peru.  

Lima

Mexické avokádo na úkor peruánskeho 

Poľnohospodárstvo je pre Peru kľúčové. Tento sektor stratil počas protestov už viac ako 140 miliónov eur. Tým, že blokáda znemožňuje presun produktov, mexické a chilské plodiny začínajú na medzinárodnom trhu vytláčať tie peruánske. Medzi nimi najmä avokádo. Zasiahnuté je aj baníctvo. 

Čiastočné odrezanie Peru 

Ekonómovia tvrdia, že protesty ovplyvnili celosvetovo obraz krajiny až do takej miery, že medzinárodní investori začínajú dávať ruky preč od podnikania v krajine. Chaos v politike vyvolal medzinárodnú nedôveru. Tá však mnohých domácich oberie o prácu a zvýši v krajine nezamestnanosť.

Lima

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.