Ako zažiť spanie v korunách stromov

Viete si predstaviť, že by ste bývali v korune stromu v pralese? Chceli by ste zažiť zvuky pralesa na vlastnej koži? Aký je to pocit bývať vo výške takmer 80 metrov? Ako sa na strom dostať? To, čo sme nedávno zažili v laoskom pralese, patrí medzi tie najkrajšie ubytovania a zážitky v našom živote.

Ide možno o jediné ubytovanie v korunách stromov v dažďovom pralese spojený s trekom v pôvodnom a najväčšom pralese v juhovýchodnej Ázii. Pridaná hodnota celého výletu je aj to, že sa musíte prepraviť na mnohé miesta takzvanou lanovou dráhou (zipline). Toto nezabudnuteľné dobrodružstvo ponúka spoločnosť Gibbon Experience http://www.gibbonexperience.org/, ktorú založil jeden Francúz pred 20 rokmi a stále láka nejedného dobrodruha.

Ako zažiť spanie v korunách stromov
Výhľad z vrcholu stromu

My sme si vybrali z ponuky asi najnáročnejší výlet. Išli sme na 3 dni do pralesa s dvoma nocľahmi v korunách stromov. Vybrať si môžete aj jednoduchšie výlety, ale my sme si povedali, že keď už, tak poriadne. Čakali nás náročné dni v prostredí, kde je vlhkosť aj 100 percent, 4 – 6 hodinové pochody s miestnymi sprievodcami a hlavne lanové dráhy. Počas treku sme využili tento spôsob dopravy 14-krát a „najazdili“ sme na lane cca. 6 kilometrov. Pod sebou sme mali 200 m hlboké údolia, rieky a hlavne nedotknuteľný prales. Ak budete mať šťastie, môžete vidieť aj gibonov a leopardy.

Je tento výlet pre mňa?

Je to pre každého, kto chce zažiť niečo výnimočné. Treba sa pripraviť, že sa budete potiť, keď naprší, budete sa šmýkať a budete možno musieť siahnuť hlbšie na dno svojich síl. Ide o prales, kde sa počasie neustále mení a keď bude pršať, tak určite poriadne zmoknete. Treba sa pripraviť na menšie nepohodlie, ktoré však bude odmenené závideniahodnými zážitkami.

Ako výlet prebieha?

Po zaregistrovaní a zaplatení prídete do mesta Houei Xai v Laose, ktoré leží pri thajských hraniciach. O 8.00 sa zúčastníte povinného školenia, ktoré trvá cca. 30 minút a následne sa presuniete autami cca. 2,5 hodiny do dediny v národnom parku, kde začína trek. Každý deň prejdete 4 – 6 hodín pešo a medzitým využívate lanovú dráhu spájajúcu jednotlivé doliny. Večer spíte v domoch, ktoré sú umiestnené v korunách stromov. Celý čas je s vami miestny anglicky hovoriaci sprievodca, ktorý vám pomáha a hlavne ukazuje džungľu.

Treba mať skúsenosti s lanovou dráhou?

Nie. My sme mali nulové skúsenosti, navyše Martin sa bojí výšok. Na začiatku idete kratšie úseky, aby ste získali skúsenosť zvládnuť ťažšie úseky. Ale po pravde. Je to veľmi jednoduché a bezpečnostné pravidlá, ktoré vám povedia v centre, sú veľmi jednoduché.

Ako zažiť spanie v korunách stromov
Lanovú dráhu zvládne každý

Aké dlhé sú lanové dráhy?

Lanové dráhy majú dĺžku od 200 metrov do 500 metrov.

Aká veľká je skupina?

8 až 10 ľudí.

Ako zažiť spanie v korunách stromov
Je to zábava

Ako vyzerá ubytovanie v korunách stromov?

Na stromy sa dostanete lanovou dráhou. Inak sa nedá. Sú to dvojposchodové domčeky, kde je kuchynka s pitnou vodou, spoločenskou miestnosťou a kúpeľnou. Ide však o atypickú kúpeľňu. Len si predstavte, že sa sprchujte s výhľadom na celý prales a nikto vás nemôže vidieť. Len zvery. 🙂 Spíte na žinenkách, máte k dispozícii moskytérku, takže nemusíte mať obavu, že vás v noci zjedia komáre.

Ako zažiť spanie v korunách stromov
Vaša kúpeľňa s výhľadom na prales:)

Jedlo

V cene máte plnú penziu, a teda teplé jedlo, ktoré zabezpečia sprievodcovia.

Čo si zo sebou zobrať?

Len to najnutnejšie.

  • Pršiplášť alebo nepremokavú bundu
  • Poriadnu obuv
  • 2 tričká
  • Dlhé nohavice
  • Odvahu 🙂
  • Repelent
  • Baterku/čelovku

Sú v pralese pavúky alebo iná háveď?

Áno sú. Inak by to nebol prales. My sme natrafili na pavúky veľkých rozmerov, na pijavice, komáre, ale aj na stromové potkany. Netreba sa toho obávať. O to presne ide, že ste v pralese a zažijete presne to, čo domáci. Nejde o nič nebezpečné.

Koľko stojí výlet?

Cena za 3 dni je 275 eur. V cene je výstroj, ubytovanie, jedlo, voda, vlastne všetko podstatné a neminiete navyše ani euro. Je to veľa? Za to, čo zažijete, nie! Napríklad ľudia, ktorí sa potápajú, dajú za 4 – 6 ponorov cca. 200 USD, safari v Afrike na 3 dni vás vyjde omnoho viac. My neľutujeme ani euro a odporúčame túto aktivitu všetkými desiatimi. Má to ešte jednu veľkú pridanú hodnotu. Ste v prirodzenom prostredí pralesa a nemáte ten blbý pocit, že je to niečo turistické.

Autor: Travelistan

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ked ste šli tak na ľahko, kde ste si nechali ostatné veci? Je možné si ich nechať niekde v tej cestovnej kancelarii?

Áno, necháš si ich v miestnej CK

Ahojte, je potrbne urobit si rezervaciu dopredu alebo ste vsetko riesili na mieste? A na stranke som nasla iba moznosti Classic (3 days), Waterfall (3 days) a Express (2 days), prosim ta, na ktorom ste boli vy? Dakujem.

Ahoj Monika. My sme boli na waterfall, myslím, že tam je najviac trekingu. Classic je menej chodenia a Express je skrátené. My odporúčame určite Waterfall, ak nemáte problém trošku trekovať v džungli 🙂 Dá sa určite aj na mieste vybaviť, ale odchod bude najskôr na druhý deň alebo až obdeň (alebo ešte neskôr), ak budú mať naplnenú skupinu. Do jednej skupiny ide 8-10 ľudí, a je o to veľký záujem, takže jednoznačne odporúčame rezerváciu. Ak prídete až na miesto, možno budete musieť pár dní čakať.

Dakujem velmi pekne za info 🙂

skvely tip na vylet. len tu drahu z ľanu si neviem dost dobre predstavit.. 😀

🙂 už sme to opravili, ďakujeme 🙂