Ako sme sa potápali s najväčším žralokom na svete

Naším snom bolo vidieť aj najväčšiu rybu na svete - žraloka veľrybieho. Nielen vidieť, ale aj sa potápať v jeho prirodzenom prostredí.

Keď sme dostali inštruktáž, čo robiť a čo nie, pohľad mi stále unikal na údaje o tomto tvorovi, ktorý je na svete už niekoľko miliónov rokov. Len posúďte s nami. Žralok veľrybí môže dosahovať dĺžku 14 metrov a najväčší jedinci vážia aj cez 30 ton. ,,Zachovajte vzdialenosť 4 metre od žraloka“. Zaznie rázny hlas inštruktora, ktorý má na svedomí bezpečnosť. ,,Ak by ste sa ho chceli dotknúť, dostanete nielen pokutu, ale hrozí vám aj väzenie.“ Ale nik mi nepovedal, čo by sa stalo, keby zmenil smer a táto obrovská ryba by ma nasala do svojej obrovskej papule.

V skutočnosti tento druh žraloka, ktorý svojou veľkosťou prekoná aj obávaného bieleho žraloka, je celkom neškodný. Živý sa výlučne planktónom a človek je preňho jedna z mála rýb, ktorá pláva okolo neho. Žije hlavne v tropických oblastiach, kde teplota vody je okolo 22°C. Je len pár krajín na svete, kde toto úžasné divadlo môžete zažiť na vlastnej koži. Jednou z nich sú aj Filipíny, konkrétne na dvoch miestach. Donsol a Oslob, kam sme sa vybrali aj my.

žralok veľrybí

Nasadáme na domácky vyrobené člny a vyrážame. Adrenalín mi stúpa tak isto, ako keď som sa potápal s bielym žralokom v Južnej Afrike. Vlny sú dnes omnoho väčšie a podmienky nie úplne ideálne. Ale to nám nevadí. Zrazu vidíme pár veľkých plutiev nad hladinou a zaznie hlas lodivoda. ,,Do vody!“  Ani neviem ako a už sa potápam. Spamätám sa z rýchleho sledu udalostí a mám ,,ho“ rovno pred sebou a s otvorenou papuľou ako nasáva planktón. Rýchlo zaberám rukami, aby som predsa nebol prvý človek na svete, ktorý skončí v jeho tráviacom trakte. Letmo sa aj žralok obráti a jeho plutva mi tesne pred očami zamáva. Toto je môj prvý moment, ktorý mi zostane naveky. Tento kúsok, s ktorým som sa oboznámil hneď na začiatku má dobrých 10 metrov. Srdce búši nielen od strachu, ale aj od vzrušenia. Počiatočný strach vystrieda neustála túžba pozerať sa na tohto kráľa všetkých rýb. Opäť otvorí papuľu a nasaje poriadne množstvo vody až to zapení. Potom sa potopí a je pár minút pod hladinou. Ako pozorujem túto rybu a som v tranze, za chrbtom mi už pláva ďalší! Len si predstavte, že ste medzi tromi najväčšími rybami na svete. Pripadám si neuveriteľne malý a hlavne bezmocný. So žralokom priplávali ďalšie ryby rôznych tvarov a farieb. Inde by som ich fotil a pozeral, ale dnes je moja pozornosť venovaná jednému cieľu. Zatiaľ čo pri bielom žralokovi ste v klietke a každá chyba sa vypomstí, tu sa ničoho nemusíte báť. Len si plávať a dávať pozor na smer žralokov. Dokonalý zážitok.

30 minút si vychutnávame okamih. Pozerám na jeho biele škvrny, ktoré sú rovnakým poznávacím znamením ako naše odtlačky prstov. Veľká plutva, ktorá len tak máva a ešte párkrát s ňou dostanem takmer po ústach. Jeho papuľa sa otvára do 1,5 metrového priemeru a voda sa valí ako do lievika. Opäť sa oplatilo za týmto zážitkom postupovať všetky namáhavé cesty na filipínskych cestách.  Od dnes vravím, že aj toto je druh safari, a to jedno z najkrajších. Bezprostredná blízkosť s rybou alebo zvieraťom je na nezaplatenie. Nevyskúšali by ste to aj vy?

žralok veľrybí

žralok veľrybí

Kde sa dá zažiť bezprostredná blízkosť zvierat?

Veľrybí žralok – Je niekoľko miest na svete. Austrália, Džibutsko, Mexiko, Filipíny, ale aj Tanzánia. Treba si vopred zistiť, v ktorom termíne migrujú, aby ste ich zažili na vlastnej koži. Ceny sú rôzne v závislosti od regiónu. V Džibutsku od 40 eur a na Filipínach cca 20 eur. Na Filipínach je to oblasť Oslob  – kde sú celoročne a Donsol, kde sú od novembra do februára. Dá sa potápať, ale aj šnorchlovať.

Biely žralok – ak by ste chceli vidieť najdokonalejšieho predátora, tak odporúčam bieleho žraloka v Južnej Afrike. Konkrétne v meste Gansbaii, ktoré je len pár hodín jazdy autom od Kapského mesta. Netreba dopredu žiadnu rezerváciu a výlet si objednáte na mieste v Kapskom meste. Cena sa pohybuje od 200 eur. Dá sa potápať v klietke, ale aj šnorchlovať v klietke. To znamená, že klietka je prisunutá k lodi a vy sa ponoríte. Adrenalín je istý!

Gorily – Gorily nie sú nebezpečné. Len si predstavte, že sedíte asi 7 metrov od Goríl a pozeráte na nich ako hlavná predstaviteľka vo filme Gorily v hmle. Každý deň má povolenie vidieť toto safari len pár desiatok ľudí. Treba si dopredu vybaviť povolenie (permit), bez ktorého vás do parku nepustia. Povolenie stojí 750 USD a treba si ho vybaviť výrazne vopred – odporúčame aspoň mesiac vopred. Ak plánujete cestu do Rwandy, spýtajte sa na voľné termíny do safari a podľa toho si potom rezervujte letenky do Rwandy. Povolenie získate na Rwandan Office for Tourism and National Parks alebo napíšte na reservation@rwandatourism.com. Spoliehať sa, že prídete a získate povolenie, je veľmi riskantné.

Ako prebieha safari?

Ľudia sú rozdelení do skupín po cca. 8 ľudí. Rozhoduje fyzická pripravenosť a miesto, kde sú gorily. Tie žijú vo voľnej prírode a každé ráno vyrazia strážcovia parku zistiť, kde sa nachádzajú jednotlivé gorilie rodiny. Trek ku gorilám môže trvať 1 – 3 hodiny. Pripravte sa na vlhké počasie, teplo a neschodný terén. Keď prídete ku gorilám, môžete sedieť vo vzdialenosti asi 7 m. Nesmiete sa ich dotýkať a pozerať sa gorilám do očí. Fotenie a natáčanie je dovolené. Dĺžka zotrvania pri gorilách je cca. 1 hodina.

Autor: Martin – Travelistan

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Aj v okolí Malediv sa celoročne vyskytuju veľrybie žraloky ,konkrétne pri ostrove Dhigurah.