Ako si spríjemniť čakanie na let

Koľko som v živote nalietal leteckých míľ? Vyše dva milióny. Využil som vyše 120 rôznych leteckých spoločností na všetkých kontinentoch sveta. A koľko hodín som strávil na letiskách? Vlastne to ani nechcem vedieť, lebo by ma asi trafil šľak. Neznášam čakanie na niečo alebo na niekoho. Mám asi v sebe niečo japonské.

Už od prvého letu v roku 1998, keď som cestoval do Izraela, začal som zbierať letecké míle aj preto, aby som mohol získať rôzne vernostné služby. Alfou a omegou bol pre mňa hlavne rýchly check-in pri priehradke leteckej spoločnosti a potom sa v pokoji usadiť v salóniku. Spočítali ste si, koľko peňazí človek minie na letiskách a pri prestupoch? Jedno pivo, jeden džús, jeden sendvič… Babka k babce, budú kapce.

Ako si spríjemniť čakanie na let
Letiskový salónik v Dháke – Bangladéš

Vo svete máme tri veľké aliancie:

Ak lietate tak často ako ja a nazbierate určité množstvo míľ, máte nárok na zlatú alebo platinovú kartu. Tá vám umožňuje rýchle „začekovanie“, vstup do letiskových salónikov, ale máte aj možnosť sa zadarmo najesť, získať prednostný vstup do lietadla a tak ďalej.

Ako si spríjemniť čakanie na let
Letiskový salónik Bangkok

Tu však treba povedať, že zlaté obdobie získania zlatých kariet (ja mám kartu Turkish Airlines, ktoré sú členom Star Aliance) je už veľmi komplikované. Do určitého termínu musíte získať stanovený počet míľ. A úplne na rovinu: Ak neletíte minimálne na desiatich medzikontinentálnych trasách v ekonomickej triede, tak sa vám v dnešných časoch nepodarí nazbierať míle na zlatú kartu. Dôvod? Takmer všetky letecké spoločnosti pristúpili k tomu, že ak si kúpite najlacnejšiu letenku (všetko závisí od rezervačnej triedy), aj počet míľ je nižší než ako to bolo povedzme pred desiatimi rokmi (vtedy nikto nerozlišoval, či je vaša letenka za päť alebo za tisíc eur, počet míľ, resp. bodov bol rovnaký).

Mám dve karty: Zlatú kartu od Turkish Airlines a Priority Pass, ktorú som získal ako zákazník Tatra Banky.

Ak lietam s Turkish Airlines alebo s niektorým členom Star Alliance, mám všetky výhody. Napríklad pri lete z Indie do Bangladéša (letel som s Air India, ktorý je členom Star Alliance) som nemusel čakať v hodinovom rade a mohol som využiť rad pre biznis a zlatých členov. Takisto môžete využiť zrýchlené rady pri kontrole batožiny a spomínané salóniky.

Ako si spríjemniť čakanie na let
Letiskový salónik Káhira

Takmer každý z príležitostných cestovateľov už zažil letisko v Istanbule. Ak čakáte vyše tri hodiny, niečo si na tom letisku chcete dať. Pivko, zákusok, jedlo… Minule som si spočítal, koľko by ma vyšlo pivo s malým obedom. Takmer 40 eur! Zrátajte si, koľkokrát na letiskách prestupujete a vyjde vám veľmi zaujímavá suma. U mňa by to boli aj dve letenky do Afriky.

Ak letím do destinácie, kam nelietajú spoločnosti zo Star Alliance, použijem Priority Pass od Tatra banky a vtedy mám voľný vstup do letiskových salónikov. Ako napríklad pri prelete z Lagosu do Amsterdamu. Päťhodinové čakanie na prestup som strávil v príjemnom prostredí, kde nebolo treba hľadať miesto na sedenie a hlavne som mal priestor na prácu.

A to už nehovorím o iných výhodách. Napríklad v Singapure môžete medzi dlhými prestupmi využiť sprchu, môžete si objednať posteľ v tichom prostredí. Možností je naozaj veľa. Nelietam v biznis triede, ale toto je pre mňa najväčšia pridaná hodnota tých dvoch kariet.

V dnešnej dobe je teda najlepšie získať Priority Pass, lebo dostať sa do levelu zlatých kariet na základe míľ je veľmi ťažké.

Nabudúce si povieme o letiskových salónikoch. Nielen o tých krásnych, ale aj o bizarných, kde sú napríklad… ale o tom neskôr.

Ktoré letiská sú najlepšie na svete za rok 2023? Dočítate sa tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.