Ako sa dostať do Saudskej Arábie

Saudská Arábia momentálne začala vydávať turistické víza a už to nie je tak komplikované ako pred pár dňami. Saudská Arábia mala pozastavené turistické víza niekoľko desťaročí.

Ako sa dostať do Saudskej Arábie

Tranzitné víza – reálne by si ich mal získať, ale je tam najviac ALE. Prvou základnou podmienkou je letieť so saudskoarabskými aerolíniami do tretej krajiny. To však neznamená, že ak si si kúpil letenku povedzme do Indie cez Rijád (hlavné mesto Saudskej Arábie), že tranzitné víza dostaneš. Veľvyslanectvo len porozmýšľa, či ti ich vydá alebo nie. Nepokúšaj sa vyhotoviť fiktívnu letenku, lebo po odhalení ti bude naveky zakázaný vstup. Tieto víza sú vyslovene o šťastí a vydávajú sa maximálne na 72 hodín.

V rámci týchto víz však nemôžeš odlietať z iného mesta, len z toho, kde si pristál.

Obchodné víza –   Business víza sa vydávajú len tým ľuďom (firmám), ktorí sú zapísaní v obchodnej komore v krajine, kde žijú. To znamená, že ak pracuješ vo firme a tá je zapísaná v obchodnej komore – spĺňaš podmienku. Plus musíš mať pozvanie od saudskoarabskej firmy. Takéto víza sa vydávajú až na tri mesiace. Ak ti niečo z toho chýba (obchodná komora, pozvanie), víza ti neudelia.

Pútnické víza – tie sa vydávajú ľuďom, ktorí idú na púť do Mekky. To znamená, že musíš byť moslim a potvrdenie o svojom náboženstve musíš mať od lokálneho náboženského predstaviteľa v mieste bydliska. Takže prísť a povedať, že som moslim, sa nedá.

Ak si nemoslim, na žiadne víza sa nedostaneš do Mekky či na iné posvätné miesta. Ani to neskúšaj!!!!!

Turistické víza – Najnovšie sa dajú získať cez online portál a stačí to len vyťukať https://www.visitsaudi.com/en/ 

Ako sa dostať do Saudskej Arábie

Kde sídli ambasáda?

Pre Slovákov je vo Viedni, ale ty sa tam nedostaneš. Musíš ísť cez jedno z troch vízových centier, ktoré majú zmluvu s veľvyslanectvom Saudskej Arábie. N

Aké pečiatky v pase nesmú byť?

Jednoznačne izraelská pečiatka a momentálne iránske víza a pečiatka (pre vojnu v Jemene, kde proti sebe stoja tieto dve krajiny)

Čo je zakázané priniesť do Saudskej Arábie?

Colné kontroly sú tu veľmi dôkladné. Je prísne zakázaný dovoz akéhokoľvek alkoholu, drog a narkotických látok, potravín z bravčového mäsa, erotickej či pornografickej tlače a nosičov s touto tematikou. Zhabaniu podliehajú viditeľné symboly iných náboženstiev (aj taký kresťanský krížik na krku je problém), akékoľvek časopisy a noviny, ak sú v nich fotografie čo i len poloodhalených žien (napríklad modelka v plavkách je veľký problém), problémy môžu nastať, ak po prílete kontrolné orgány zistia u cestujúceho zjavné príznaky požitia alkoholu.

Na čo ešte musím pamätať?

  • Saudská Arábia je jednou z najstriktnejších krajín na svete  –  podľa mňa v tesnom závese za KĽDR.
  • Oblečenie – ženy musia mať dlhé nohavice/sukňu, dlhé rukávy a šatku na hlave. Žiadne oblečenie, ktoré by bolo priliehavé. Bez akéhokoľvek výstrihu! Takisto oblečenie by malo byť čiernej farby.
  • Muži musia mať dlhé nohavice, ale tričko/košeľa s krátkym rukávom môže byť.
  • Ak nie ste manželská dvojica, nebudete ubytovaní spoločne, ale každý musí mať svoju vlastnú izbu. Je jedno, či je to 5- alebo 3-hviezdičkový hotel.

Ak hľadáš cestovateľské itineráre do celého sveta, pozri prehľadné rady a tipy tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zápis v obchodnej komore ku získaniu business visa do Saudskej Arábie nie je nevyhnutnosťou.

Nie je to celkom pravda.
Ja hovorím, že najťažšie je dostať víza na územie EU.
Skúste vybaviť víza na polostrov Atos v Grécku.
Ak ste muž, šanca je síce nenulová, ale minimálna.
Ak ste žena, šanca je úplne nulová.
…..a že voľný pohyb osôb v EU…

Dají se udělat tranzitní víza na cestu po zemi? 🙂 Konkrétně z Emirátů do Kataru 🙂