Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky

Tibet je snom takmer každého cestovateľa a preto ti prinášame základné informácie, ktoré ti pomôžu pri plánovaní cesty.

Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky

Kto by nesníval o Tibete? Ako sa sem dá dostať? Čo na to potrebuješ? Na čo treba pamätať? V tomto článku ,,Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky“ ti prinášame najzákladnejšie otázky.

Povolenia

Napriek tomu, že Tibet je súčasťou Číny, do tejto autonómnej krajiny nestačia klasické čínske víza. Okrem čínskych víz, potrebuješ ešte aj špeciálne povolenie, ktoré vydáva čínska cestovka. Bez povolenia sa do Tibetu nedostaneš a ani ťa nepustia do vlaku alebo lietadla, ktoré smeruje do Tibetu. Toto povolenie vybavíš len cez autorizovanú CK. V Tibete funguje celkovo 17 rôznych kontrolných stanovíšť, ktoré kontrolujú tvoje povolenie.

Kedy treba vybavovať povolenia?

Minimálne 20 dní dopredu, ale je lepšie aj skôr.

Dá sa tu cestovať sám?

Nie. Musíš mať miestneho sprievodcu a vlastnú dopravu. Pohybovať sa len sám s miestnou dopravou sa už nedá. Po roku 2009 čínska vláda zakázala tento druh cestovania a preto každý turista musí ísť cez CK. Preto, ak nechceš veľa platiť za cestu do Tibetu, je lepšie ísť v rámci skupiny, kde sa náklady delia.

Ktorým obdobiam sa treba vyhnúť?

Prelom apríl/ máj a septembra/október kedy sú v Číne najväčšie sviatky (1.máj a 1.október) a vtedy najčastejšie čínska vláda uzavrie Tibet bez udania dôvodu. V tom momente strácaš nielen cestu, ale aj peniaze a nik ti nič nevráti.

Najlepšie obdobie na Tibet

Každý chce vidieť Himaláje a na to obdobie je najlepšie prelom máj/jún a október/november. Síce je chladnejšie (v sedlách nad 5000 metrov aj sneží), ale je najväčšia pravdepodobnosť, že uvidíš Himaláje.

Ako sa do Tibetu dostanem?

Je niekoľko možností:

  • Letecky – žiadne priame spojenie Európa – Lhasa neexistuje. Buď poletíš do niektorého veľkého čínskeho mesta (Peking, Chengdu…) a následne preletíš do Lhasy, alebo z nepálskeho Káthmandu.
  • Vlakom – z čínskych miest ako Peking, Xian, Chengdu – tu sa rezervácia vlakových miest robí výrazne dopredu. Spoliehať sa, že lístky dostanem v deň odchodu je nemožné. Najlepšie je to spraviť cez miestnu CK, ktorá vybaví aj povolenie a organizovaný zájazd.
  • Po zemi – z Nepálu cez hociktorú nepálsku CK v Káthmandu.

Koľko stoja výlety do Tibetu?

Výlety v skupine stoja od 690 USD za 6 dní. Samozrejme, že ak si už v Tibete, tak tu treba zostať čo najdlhšie. Treba rátať minimálne 110 USD na deň bez letenky ( letenka Peking – Lhasa okolo 400 – 500 USD) či vlaku (lôžkový vlak od 100 Eur za cestu Peking – Lhasa 48 hodín)

Čo je zakázané doniesť?

Do Tibetu je zakázané doniesť obrázky dalajlámu a tibetskej vlajky. Ak ti nájdu v batožine tieto predmety, môžu ti zakázať vstup do oblasti.

Ako je to s výškovou chorobou?

Ak sa sem už dostaneš, celý čas sa budeš pohybovať vo výške od 3800 do 5200 metrov. Neexistuje liek a ani nefunguje to, že keď si už bol v takých výškach, že výškovku nedostaneš. Proste uvidíš na mieste

Keď to chcem priblížiť ľudom, ktorí ešte nikdy neboli vo vyššej výške, tak im hovorím toto: budete sa cítiť ako keď sa ráno zobudíte po „opici“, čiže vytrasený žalúdok a bolesti hlavy. Preto treba prvé dni mať kľudnejší režim, neponáhľať sa a nerobiť kultúrneho fašistu. Veľa piť vody alebo čaju, vynechať kávu, alkohol a menej fajčiť.

Pomohol ti článok ,,Ako sa dostať do Tibetu alebo najčastejšie otázky“? Máš ďalšie otázky? Daj do komentu a radi odpovieme!!!

Čo tak spojiť Tibet s Čínou? Pozri na podrobné rady sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.