Aká choroba vám hrozí pri lietaní a ako sa proti nej brániť

https://www.fusakle.sk/

Cestovanie je dnes obľúbenou kratochvíľou mnohých ľudí. Veď nikdy v histórii ľudstva necestovalo viac obyvateľov planéty, ako práve dnes. Podľa najnovších štatistík sa odhaduje, že počet cestujúcich v leteckej doprave presiahne v roku 2019 po prvý krát v histórii hranicu 4,5 miliardy ľudí. Málokto si však uvedomuje, aké nástrahy so sebou pravidelné lietanie prináša. Vzhľadom na to, že som tieto problémy v poslednej dobe zažil na vlastnej koži, rozhodol som sa napísať tento článok o trombóze.

O tejto chorobe pravdepodobne už každý z vás niečo počul, ale málokto vie, ako sa jej dá úspešne predchádzať. Kým sa nič nestane, všetci sme hrdinovia a nad problémom len kývneme rukou, že sa nás to netýka. A pritom sa tento problém týka každého z nás, ktorý cestuje v sediacej polohe pravidelne viac ako 5 hodín. Stačí naozaj málo, napríklad zanedbať jednoduchú prevenciu v podobe kompresných podkolienok a vysnívaná dovolenka sa môže zmeniť na utrpenie, ktoré môže skončiť v najhorších prípadoch tragicky.

Aká choroba vám hrozí pri lietaní a ako sa proti nej brániť
Trombóza je vlastne upchatie ciev, ktoré môže zapríčiniť až smrť

Tento článok som sa rozhodol napísať na základe vlastných skúseností, keďže som na svojej poslednej ceste po Mikronézii dostal trombózu. Práve kvôli tomu som odrazu musel ,,lietať“ po miestnych nemocniciach a vyslovene sa báť o život namiesto vylihovania na krásnych tichomorských ostrovoch. Moja cesta sa skončila predčasne hospitalizáciou a návratom na Slovensko za asistencie poisťovne, kde ma ihneď hospitalizovali na ďalší týždeň. Ani po prepustení z nemocnice však problémy nekončia.

Čo je to trombóza?

Trombóza je vytvorenie, alebo prítomnosť krvnej zrazeniny vo vnútri cievy, alebo dutiny srdca, ktorá môže prerásť do embólie. Embolus je zas krvná zrazenina, ktorá prechádza krvným riečiskom, až kým sa nedostane do zúženej cievy a nezablokuje tak krvný obeh. V najhorších prípadoch sa to všetko končí smrťou. Trombóza, ako choroba sa môže objaviť do 2 až 4 týždňov po absolvovaní cesty a jej riziko narastá úmerne s dĺžkou trasy dvoj až štvornásobne.

Trombóza, ako choroba, bola prvý krát diagnostikovaná v roku 1939 u 19 ročnej slečny, ktorá v USA absolvovala niekoľko hodinovú cestu autom. Trombóza preto nie je len chorobou z lietania, ale jej spúšťačom môže byť aj dlhá cesta autom, autobusom, vlakom či dlhé sedenie v divadle. Avšak v roku 1977 bola po prvý krát nazvaná aj „syndrómom ekonomickej triedy“ kvôli tomu, že najčastejšie postihuje cestovateľov, ktorí lietajú posediačky v ekonomickej triede. Hlavným dôvodom je, že títo cestujúci počas dlhých letov nielenže neprecvičujú svoje dolné končatiny, ale aj zanedbávajú prevenciu. Pri trombóze je jedno či je človek mladý alebo starý, podstatné je, či pri cestovaní strávi v sede viac ako 5 hodín. V takomto prípade ju môže dostať naozaj každý a  v najhorších prípadoch môže táto choroba zapríčiniť aj smrť.

Aká choroba vám hrozí pri lietaní a ako sa proti nej brániť
Rýchlou pomocou je aj elastický obväz

Ako zistím, že mám trombózu?

V prvotnej fáze trombózy poväčšine neprichádza k výrazným ťažkostiam, a preto je jej odhalenie trochu náročnejšie. Avšak jasnými znakmi trombózy bývajú väčšinou nasledujúce symptómy:

  • Bolesť (tlak) vnútornej strany chodidla
  • Bolesť lýtka na dotyk alebo pri ohybe
  • Napuchnutie (edém) a nárast obvodu nohy
  • Viditeľnejšie vyrysovanie povrchových žíl

Trombóza na rukách sa väčšinou prejaví opuchom, zvýšenou viditeľnosťou žíl (presvitajú) a ruky sú často krát značne bolestivé.

Neliečená trombóza môže prerásť až do pľúcnej embólie, ktorej príznaky sú nasledovné:

  • Stupňujúca sa bolesť na hrudi, často krát pri hlbokom nádychu alebo zakašľaní
  • Vykašliavanie krvi
  • Dýchavičnosť
  • Rýchlejší pulz
  • Potenie a úzkosť

Mne sa trombóza napríklad prejavila tak, že mi opuchlo pravé lýtko – až o 3 centimetre bolo väčšie ako ľavé, bolo tvrdé a časom som nevedel dlhšie stáť na pravej nohe. Dokonca pri močení ma začali bolieť žily na pravej nohe.

V takomto prípade treba čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc a v žiadnom prípade to neodkladať. Nikdy totiž nevieš akú máš trombózu a kedy sa krvná zrazenina uvoľní do krvného obehu.

Podmienkami, pri ktorých je riziko vzniku trombózy vyššie je hlavne dlhodobé sedenie (viac ako 5 hodín) alebo takzvaná imobilita po sediačky. A samozrejme aj zvýšená teplota prostredia, ktorá býva častá hlavne v dopravných prostriedkoch a s tým spôsobená dehydratácia. Trombóza však nie je obmedzená len na leteckú prepravu, dôjsť k nej môže aj pri dlhej ceste autobusom, vlakom, autom či pri nadmernom sedení bez pohybu na kultúrnych akciách.

Stav sa môže ešte zhoršiť napríklad použitím sedatív, alebo liekov na spanie a hypnotík a to hlavne v kombinácii s alkoholom. Preto je veľmi dôležité počas letu (alebo cesty dopravným prostriedkom) pravidelne piť vodu, vyhýbať sa alkoholu a raz za 2 hodiny sa minimálne trochu prejsť, alebo si v uličke zacvičiť.

Len na ilustráciu – vlhkosť vzduchu v kabíne klesá už počas prvých 30 minút z pôvodnej hladiny 60% na 20%. Ak k tomu pridáte konzumáciu alkoholu alebo čaju a kávy, ktoré prirodzene dehydratujú, máte zarobené na problém.

Napríklad podľa štúdie z roku 1986 vykonanej na anglickom letisku Heathrow bolo až 18% všetkých náhlych úmrtí z celkového počtu 104 ľudí, ktoré sa stali na letisku, spôsobených práve pľúcnou embóliou, ktorej pôvodcom je trombóza.

Aká je prevencia?

  • Podpornými a sťahovacími pančuchami možno predchádzať opuchnutým nohám a trombóze. Kompresné pančuchy dostaneš nielen na letiskách, ale aj v zdravotníckych potrebách, alebo u každého dobrého výrobcu ponožiek, ako napríklad Fusakle. Najlepšie sú tie, ktoré ti vyrobia na mieru.
www.fusakle.sk , ktoré pomáhajú proti vzniku trombózy
  • Hydratácia – je nesmierne dôležité prijímať tekutiny a tak hydratovať telo, hlavne v lietadle. Odporúčame vynechať alkohol, kávu i čaj, keďže vysušujú. A vážne, žiaden alkohol. Aj keď toto je pre mnohých Slovákov neakceptovateľné a chcú si pred letom dať nejaký ten zdravotný, tak ver, že zdravotný štamprlík ťa vie aj prizabiť. Najlepšie je piť veľa vody alebo prírodných džúsov počas letu.
  • Podporovať prekrvenie. Je potrebné raz za čas hýbať nohami, alebo si chodidlá podoprieť pätami. Týmto spôsobom sa prekrvia. Účinné je aj častejšie chodenie na toaletu. Ideálne je však si trochu v uličke zacvičiť a ponaťahovať sa.
  • Nesedieť v lietadle pri okne, ale v uličke v lietadle. Môžete sa tak jednoduchšie prejsť a spraviť zopár cvikov. Určite sa viacerým z vás stalo, že ste pri okne „pohodlne“ zaspali na mnoho hodín, keďže vás nikto nerušil. Po zobudení ste pravdepodobne mali opuchnuté ruky alebo nohy. Cvičenie a pohyb pomôžu predchádzať týmto prvotným príznakom trombózy.
Nech neskončíte ako ja v nemocnici na Maršalových ostrovoch

Mysli aj na to, že keď dostaneš trombózu, dĺžka liečby môže trvať kľudne 6 až 12 mesiacov. Je tu aj riziko, že podľa stavu ,,upchatosti“ ciev, nebudeš môcť dlhšie lietať. Budeš mať špeciálny režim a budeš brať silné lieky na zriedenie krvi. Preto radšej dodržiavaj prevenciu, kúp si pekné kompresné pančuchy, obleč si ich a vykašli sa na alkohol. A predídeš trombóze 😉

Letíš niekam? Nechceš mať problémy s trombózou? Objednaj si kompresné Fusakle, ktoré sú aj dizajnovo pekné.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdravím, čo sa týka horných končatín, má zmysel tiež uvažovať nad kompresnými doplnkami, napr. rukáv, ktorý používajú basketbalisti? Či je to úplne individuálne?

Super článok, vďaka zaň. Ešte by som z toho medicínskeho pohľadu doplnil, že pri častejšom cestovaní je dobré sa doma aktívne popýtať, ako sú na tom rodičia, prípadne starí rodičia – vrodené poruchy zrážania krvi sú oveľa častejšie, než sa zdá a títo ľudia majú špeciálny režim s nutnosťou užitia lieku na riedenie krvi pred a po lete. Pozor by si vo všeobecnosti mali dávať najmä ženy, hormonálna antikoncepcia výrazne podnecuje vznik trombózy. Obdobne je to s fajčením a vysokým krvným tlakom. Želám veľa cestovania v zdraví. 🙂