Airbnb – získaj 20 EUR kredit na svoju prvú rezerváciu

Airbnb je online komunita spájajúca ľudí, ktorí prenajímajú svoj dom či časť domu, s ľuďmi, ktorí hľadajú krátkodobé ubytovanie.

Airbnb vznikol už v roku 2008, no u nás ho ešte zďaleka nepoznajú všetci. Kde sa môžete ubytovať? V ponuke je naozaj široká škála ubytovania – samostatné izby so spoločnou kuchyňou, celé apartmány, byty, s bazénom či s výhľadom na more, dokonca aj houseboaty či romantické zámky.

Airbnb

Ako na to?

Spočiatku sa pri registrácii vyžadoval iba platný email a platné telefónne číslo. K tomu od roku 2013 pribudla ďalšia požiadavka – scan pasu resp. platného identifikačného dokladu.

Registračný proces je veľmi jednoduchý a trval mi naozaj iba pár minút.

Airbnb1. Na stránke Airbnb si vytvoríš konto tak, že klikneš na Sign up na hornej lište vpravo. Registrácia je rýchla, najmä vďaka tomu, že sa môžeš registrovať aj prostredníctvom Facebooku alebo emailu. Potom už môžeš hľadať ubytko. Predtým, než si len dotvoríš profil, pridáš profilovú fotku, krátky popis o sebe, scan pasu a môžeš začať hľadať ubytko.

 

2. Zadáš destináciu, čas príchodu a odchodu, počet osôb

Airbnb3. Vyberieš si, či hľadáš spoločnú izbu/samostatnú izbu/celý byt či apartmán

Airbnb

Mapa Barcelony s vyznačením ceny a miesta jednotlivých ponúk
Mapa Barcelony s vyznačením ceny a miesta jednotlivých ponúk

Za veľké pozitívum považujeme to, že na stránke sa zobrazí aj mapa zobrazujúca jednotlivé ubytovania aj s cenami, takže ich vieš rovno aj porovnať a vybrať si podľa lokality/ceny.

 

4. Vyberieš si z ponuky ubytovania

Podľa čoho si mám vybrať?

U nás zohrávajú rolu predovšetkým tieto kritériá:

 • cena
 • lokalita (čo najbližšie k centru mesta/letisku/atď. podľa toho, čo práve potrebujeme)
 • referencie (okrem začínajúceho hostiteľa majú snáď všetci referencie. V žiadnom prípade neprehliadni referencie hostiteľa. Čím viac ich má, tým je väčšia pravdepodobnosť objektivity. Mimochodom, po tom ako sa aj ty ubytuješ cez Airbnb, tvoj hostiteľ následne napíše referenciu aj tebe, ktorá bude viditeľná na tvojom profile. Oplatí sa teda obojstranné rešpektovanie pravidiel a slušné správanie.)
 • house rules (čiže „domový poriadok“, kde sú okrem pravidiel ako napr. zákaz fajčenia či zákaz domácich zvierat, uvedené prípadne aj iné užitočné informácie – kde nájdeš kľúče, heslo na wifinu, a pod.)
 • dostupnosť WIFI

Toto sú naše vlastné kritériá, ale ty máš možno iné. Možno hľadáš vyslovene krásnu vilu pri mori, ktorú ti domáci prenajme na pár dní pre teba a tvojich kamošov. Všetko je možné. Tak neváhaj a hľadaj.

 

Získaj 20 EUR kredit na svoju prvú rezerváciu

Ak si na Airbnb nový, môžeme ťa medzi airbnbákov jednoducho pozvať. Automaticky tak získaš 20 EUR kredit na tvoju prvú rezerváciu. Ako?

 • akceptuj našu pozvánku kliknutím na airbnb.com/c/martar4986 a
 • vytvor si Airbnb konto (či už cez Facebook alebo email, pozri vyššie).

Je to veľmi pohodlné, lebo kredit sa ti automaticky odráta z prvej platby, takže nemusíš už nič iné riešiť. Výška kreditu (momentálne 20 EUR) sa môže meniť.

Pozor! Zľava z ubytovania sa ti odráta len pri platbe 75 USD a viac. Čiže ak by mala byť výsledná suma (bez cleaning fee, service fee, tax, čiže bez extra poplatkov, ktoré sa k cene pripočítavajú) nižšia ako uvedená suma, zľavu si nevieš odpočítať. Určite sa to však oplatí v drahších destináciách (napr. severná Európa), kde len cena za jednu noc sa bude šplhať až na 50-70 EUR.

Nie je tajomstvom, že ak prijmeš práve našu Airbnb pozvánku, aj my za teba dostaneme kredit na ubytovanie. Cestovanie je naše hobby aj práca zároveň. Každý, kto našu pozvánku prijme, prispeje nám na ďalšie cesty a my vám za to prinesieme ďalšie fotky, články a najmä praktické rady. Je to fér, čo povieš?

Nie je tajné ani to, že takisto aj ty môžeš popozývať svojich kamarátov a darovať im kredit na prvú rezerváciu. Ako nášho fanúšika ťa však prosíme o zváženie, či potenciálnych airbnbákov predsa len nepresmeruješ na našu Airbnb pozvánku. 🙂

Airbnb

 

Nie všade sa to oplatí

Aj keď primárnou ideou tejto služby bolo ponúknuť lacnejšiu alternatívu k hotelom a hostiteľom možnosť privyrobiť si, v niektorých krajinách ubytovanie cez Airbnb vôbec nie je lacnejšie alebo tam ešte ani nie je dostatočne rozšírené, takže nemáte veľmi z čoho na výber. V zásade sa najviac oplatí v severnej a západnej Európe, v USA, Kanade, prípadne aj Austrálii, na Novom Zélande), teda tam, kde sú vysoké ceny hotelov prípadne aj hostelov.

Osobné skúsenosti máme najmä so severnou Európou. Hotelová izba vás napríklad v Nórsku vyjde od 65-80 EUR/noc vyššie. Cez Airbnb však nájdete krásne a čisté ubytovanie už od 40-50 EUR. Stále to nie je vyslovene za babku, ale aj tak ušetríte.

Nemusí to byť vôbec pravidlom, ale najviac negatívnych feedbackov na ubytovanie cez Airbnb sme čítali v súvislosti s Latinskou Amerikou.

V Ázii je však ubytovanie na hoteloch/hosteloch/v jurtách a homestayoch v zásade také lacné, že Airbnb neodporúčame. Práve naopak. My osobne veľmi radi bývame u domácich v homestayoch. Podporíme tak rodiny v menej vyspelých krajinách (Tadžikistan, Mongolsko), je to lacné a sme navyše v priamom kontakte s miestnymi – čo sa, mimochodom, často vyzdvihuje v súvislosti s Airbnb ako jeho výhoda. Iné to je samozrejme v metropolách a známych moderných veľkomestách (Hong Kong, Shanghaj, Kuala Lumpur a pod.), ktoré sú drahšie ako väčšina Ázie.

V Austrálii a na Novom Zélande zase skôr odporúčame stanovanie. Kempy sú skvele vybavené, sú pekné, čisté a v porovnaní s klasickým ubytovaním aj lacné.

 

Takto to robíme my

Pozrieme si ceny hotelov pre danú destináciu na www.booking.com. Vieme tak, od akej ceny sa môžeme odpichnúť. Potom si pozrieme ceny na Airbnb a zistíme, čo sa viac oplatí. Mnohé, menej turistické, menej vyspelé miesta, samozrejme, nie sú na bookingu ani nikde inde. Tam s radosťou hľadáme ubytovanie po príchode na miesto (Laos, Nepál, Čína, Kambodža a pod.).

 

Pre a proti

Každá minca má dve strany a rovnako je to aj s Airbnb.

Pozitíva

 • lacnejšia alternatíva k hotelom/hostelom (v závislosti od krajiny)
 • máte k dispozíciu kuchynku, takže si môžete variť a ušetríte tak okrem ubytovania aj na stravovaní
 • kontakt s miestnymi

Negatíva

 • menej súkromia ako na hoteli (niekedy máš svoju vlastnú kúpeľňu a kuchyňu, inokedy spoločnú s domácimi či s ostatnými hosťami; závisí to vždy od konkrétneho hostiteľa, takže podrobne čítaj popis ubytovania, aby si niečo neprehliadol a nebol sklamaný)
 • v prípade zrušenia rezervácie trvá vrátenie peňazí niekoľko dní

 

Airbnb vo svete

Najviac ponúk ubytovania na Airbnb je v týchto krajinách: USA, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, UK, Nemecko, Brazília. To znamená, že v týchto krajinách budeš mať pravdepodobne najväčší výber. Medzi krajiny s najmenšími, či takmer nijakými Airbnb ponukami, patrí Irán, Turkménsko a krajiny v tichomorskej oblasti.

Úplne najpopulárnejšie mesto v rámci Airbnb je Paríž. Paradoxne, miestne zákony tu službe Airbnb až tak neprajú. Vo svete sa totiž rozšíril trend nelegálneho prenajímania nehnuteľností a obchádzania daní. Niektorí hostitelia úmyselne využívali Airbnb na dlhodobé prenajímanie svojich príbytkov, či dokonca kupovali nehnuteľnosti len na účely Airbnb. Nielen Paríž, ale aj Berlín, Amsterdam, Londýn či New York prijali prísnejšie legislatívne opatrenia upravujúce (napr. tourist tax, osobitné povolenia, obmedzená doba prenájmu a pod.)

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.