8 zaujímavých faktov o Senegale

7 zaujímavých faktov o Senegale

Vedeli by ste uviesť zaujímavé skutočnosti o tomto africkom štáte? Viete, že Senegal nikdy nezažil štátny prevrat? Ktorý šport je najpopulárnejší a futbal to nie je? Viac sa dozviete v článku

Každoročne sa koná púť, na ktorej sa zúčastňuje vyše milióna Západoafričanov

Magal Touba známa ako hadž Senegalu je udalosťou pre veriacich praktizujúcich Baay Fall. Každý október  nasledovníci zo všetkých častí západnej Afriky putujú do slávneho náboženského hlavného mesta Touba a modlia sa za svojho zakladateľa Serigne Touba.

8 zaujímavých faktov o Senegale

Hoci krajina je z 93 percent moslimská, prvým prezidentom Senegalu bol katolík

Známy básnik Léopold Sédar Senghor vyzval na nezávislosť od Francúzska už v roku 1959. Veril vo federalizmus a po odchode Francúzska z regiónu sa zaslúžil za vytvorenie Federálneho zhromaždenia Západnej Afriky. Napriek malému úspechu zhromaždenia sa Senghor neskôr stal prvým prezidentom Senegalu. Bol ním v rokoch 1960 až 1980.

Najpopulárnejším športom Senegalu je laamb (zápas), nie futbal

Hoci futbal je vnímaný ako národný šport Senegalu, hlavným športom  je zápasenie. Keď sa v Senegale koná veľký zápas, vyše 70-tisíc divákov zaplní  štadión, aby povzbudili svojho obľúbeného zápasníka. V januári 2019 viedli zápasníci Modou Lo a Balla Gaye na štadióne Senghor v Dakare „súboj storočia“.

Najzápadnejší bod kontinentálnej Afriky je v Dakare

Zelený mys  je najzápadnejším pevninským bodom Afriky. Leží v Senegale neďaleko jeho hlavného mesta Dakaru (ktorého je súčasťou) v Atlantickom oceáne.

Najzápadnejší bod kontinentálnej Afriky

Senegal nazýva svojím domovom vyše dvadsať etnických skupín

Možno by ste to nečakali, no etnická rôznorodosť je v Senegale výrazná. Aj keď Senegal vystupuje ako jedna krajina, existujú tu jedinečné komunity, ktoré si vytvorili svoju vlastnú kultúru a jazyk. Ľudia v Senegale zvyčajne hovoria viac ako len jedným jazykom a pokračujú v praktizovaní zvykov aj po opustení svojho rodiska. Medzi prominentné etnické skupiny patria členovia skupín Wolof a Pulaar.

Najviac sa vyvážajú arašidy a ryby

Väčšina práce Senegalu zahŕňa pestovanie arašidov a rybolov. Produkcia arašidov predstavuje štyridsať percent obrábanej pôdy v Senegale a v istom období vyprodukovali farmári vyše milióna ton nespracovaných arašidov za jeden rok. Vďaka polohe Senegalu pozdĺž atlantického pobrežia je rybolov pre miestnych obyvateľov bežnou praxou. Pre túto obľúbenú činnosť vznikli početné ​​rybárske mestečká. Mnohí rybári sú hrdí na svoje prepracované rybárske lode.

8 zaujímavých faktov o Senegale
Peanuts in a wooden spoon. Close-up.

Senegal nikdy nezažil štátny prevrat

Ak sa obávate politickej klímy v Senegale, nemali by ste! Senegal je jednou z najbezpečnejších krajín v Afrike. Vláda vo svojej histórii nikdy nečelila pokusu o vojenské prevzatie moci. Na globálnej scéne zostáva Senegal neutrálny, ak ide o „vyberanie si strán“ a nikdy sa nezúčastnil na žiadnych vojnách so susednými krajinami.

V Senegale otvorili jednu z najmodernejších vlakových staníc v Afrike

Kto by to povedal, že v Senegale nájdete nielen jednu z najkrajších vlakových staníc v Afrike, ale aj že tu premáva moderný vlak? Železnice tu postavili ešte za čias francúzskej koloniálnej vlády na trase Dakar – Bamako (Mali). Dnes niektoré úseky opravili a vy sa dnes môžete previesť modernou železnicou.

Chceli by ste sa dozvedieť 8 zaujímavostí o Tonge? Prečítajte si tu

Máte otázky na článok „8 zaujímavých faktov o Senegale“? Dajte do komentu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.