8 zaujímavosti o Ghane

8 zaujímavosti o Ghane

Vedeli by ste vymenovať niekoľko zaujímavosti o Ghane? Čo vieme o tejto africkej krajine? Prečítajte si 8 zaujímavosti o Ghane, ktoré vám priblížia túto zaujímavú krajinu.

Ghana bola prvou krajinou subsaharskej Afriky, ktorá sa stala nezávislou od koloniálnej nadvlády Britov.

Vyslobodenie prišlo 6. marca 1957 aj vďaka prvému prezidentovi Ghany Kwamemu Nkrumahovi. Nezávislosť Ghany bola významným míľnikom v histórii Afriky a inšpirovala ďalšie africké krajiny k boju za nezávislosť od koloniálnych mocností. Táto udalosť znamenala v Afrike zrod novej éry, ktorá sa vyznačuje duchom slobody, nádeje a dôstojnosti.

8 zaujímavosti o Ghane

Názov krajiny znamená v jazyku Soninke „kráľ bojovník“.

Meno Ghana bolo prijaté v roku 1957, krajina sa inšpirovala starovekou Ghanskou ríšou, ktorá existovala v západnej Afrike od 6. do 13. storočia. Ghanská ríša bola známa svojimi silnými vojenskými a obchodnými vzťahmi so severnou Afrikou a stredomorským svetom. Názov odráža bohatú históriu a kultúrne dedičstvo krajiny a pripomína ľuďom ich minulú slávu a úspechy.

8 zaujímavosti o Ghane

Ghana sa nachádza na západnom pobreží Afriky.

Leží v Guinejskom zálive, na západe hraničí s Pobrežím Slonoviny, na severe s Burkinou Faso, na východe s Togom a na juhu s Atlantickým oceánom. Má tropické podnebie s teplotami od 21 do 32 stupňov Celzia a dvoma obdobiami dažďov – od apríla do júna a od septembra do novembra.

8 zaujímavosti o Ghane

Krajina je domovom dažďových pralesov, trávnatých plôch a pobrežných mokradí.

Geografia Ghany je rôznorodá s množstvom ekosystémov, ktoré podporujú bohatú škálu flóry a fauny. Krajina má šesť hlavných vegetačných zón vrátane tropického dažďového pralesa na juhu, savanových trávnatých plôch na severe a pobrežných mokradí pozdĺž pobrežia Atlantiku. Vo voľnej prírode Ghany žijú slony, antilopy, paviány, opice, krokodíly a mnoho druhov vtákov.

Ghana je jedným z najväčších producentov kakaa na svete, na druhom mieste za Pobrežím Slonoviny.

Kakao tvorí hlavný poľnohospodársky vývozný artikel, ktorý predstavuje približne 25 % celkových príjmov z exportu. Ghanské kakao je známe svojou vysoko kvalitnou a výraznou chuťou. Stoja za ňou drobní farmári, ktorí pestujú kakao na malých rodinných farmách.

Krajina má rastúci ropný priemysel a je tiež hlavným vývozcom zlata a iných nerastov.

Má významné ložiská bauxitu, mangánu a diamantov. V posledných rokoch sa stala významným hráčom v ropnom a plynárenskom priemysle. Ropné polia na mori produkujú vyše 200-tisíc barelov ropy denne. Ropný priemysel prispel k hospodárskemu rastu krajiny, existujú však obavy z jeho vplyvu na životné prostredie. Hlási sa potreba zabezpečiť, aby sa príjmy z ropy využívali v prospech všetkých Ghančanov.

Ghana je jednou z mála stabilných demokracií v Afrike s politickým systémom viacerých strán a pokojným prechodom moci z jednej vlády na druhú.

Politická stabilita Ghany sa pripisuje jej oddanosti demokracii, dodržiavaniu zásad právneho štátu a živej občianskej spoločnosti. Demokracia v Ghane je stále mladá a čelí niektorým výzvam vrátane korupcie, nerovnosti a chudoby, ale krajina urobila významný pokrok v konsolidácii svojich demokratických inštitúcií.

Ghana má rôznorodú populáciu s vyše 100 etnickými skupinami a niekoľkými náboženstvami vrátane kresťanstva a islamu.

Žije tu multikultúrna spoločnosť s rozmanitosťou jazykov i tradícií. Každá zo sto etnických skupín má svoje jedinečné zvyky a tradície, no spája ich spoločná identita. Sú to Ghančania. Kresťanstvo je najväčším náboženstvom v Ghane, po ňom nasleduje islam, tradičné náboženstvá a iné vierovyznania. Napriek náboženským a kultúrnym rozdielom sú Ghančania známi svojou pohostinnosťou a zmyslom pre komunitu, vďaka čomu je Ghana pre návštevníkov príjemnou destináciou. Ponúka jedinečnú zmes histórie, kultúry, prírody a modernosti. Od rušných ulíc Akkry až po pokojné pláže Cape Coast má Ghana pre každého niečo. Či vás zaujíma objavovanie starobylých pevností a hradov v krajine, zážitok z jej pulzujúcich festivalov a hudby alebo objavovanie bohatej divočiny a prírodných zdrojov, Ghana má všetko.

Máte otázky na článok „8 zaujímavosti o Ghane“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Vedeli by ste vymenovať 7 zaujímavých faktov o Turkménsku?

O svojich cestách píšem aj knihy. O mojej poslednej ceste na Južný pól si viete kúpiť knihu s podpisom

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.