7 najkrajších pláží a morí na svete podľa mňa

A ktorá pláž je pre teba najkrajšia?“ Sem-tam sa ma to niekto spýta a ja viem, že na to nie je ľahká odpoveď. Čo je pre mňa pekné, pre niekoho nemusí byť a mohol by mať výhrady. Keď som sa nad touto otázkou zamyslel, najprv som si dal priority, čo je pre mňa kritériom, aby som to označil za najlepšie, najkrajšie... Určite to nemusí byť na druhom konci sveta, nemusia to byť ľudoprázdne pláže (i keď ich milujem) či pláže ťažko dostupné. Musím sa na nich cítiť dobre. Mám rád, keď sa bosý prejdem po piesku, ponorím sa do mora a vidím nádherný podmorský svet… Prosto pocit, nič viac.

7 najkrajších pláží a morí na svete podľa mňa

Papua ­– Nová Guinea

Papua možno nevyhrá súťaž o najkrajšiu pláž sveta, ale určite sa pobije o prvé miesto, čo sa týka podmorského sveta. Bohatý podmorský svet, kde sa cítiš ako v krásnom dokumentárnom filme. Či je to už potápanie sa pri Madangu alebo v provincii Nové Anglicko. Papuu som navštívil minulý rok a pobrežie tejto pre nás exoticky znejúcej krajiny odporúčam všetkými desiatimi. A keď to spojíš so sviatkom v Goroke či Madangu, tak máš jednu úžasnú dovolenku.

Info o Papui nájdeš tu.

Koh Rong – Kambodža

Hoci som mal to šťastie, že som tieto ostrovy navštívil, keď tam chodilo menej ľudí, stále považujem pláže na Koh Rongu za niečo krásne. Kto by to povedal, že niečo také nájdeš v Kambodži? Veľa ľudí plánuje kúpanie sa počas cesty po JV Ázii vo Vietname či v Thajsku, ale pre mňa stále víťazí Koh Rong a najlepšie je ísť do oblastí, kde si mimo prístavu.

7 najkrajších pláží a morí na svete podľa mňa

Viac o Koh Rong sa dočítaš tu.

Andamanské ostrovy

India a more? Tak určite krásne Andamanské ostrovy, ktoré sa prednedávnom otvorili svetu a už pre ne nepotrebujeme žiadne ťažko vybaviteľné povolenia. Krásny tropický raj, ktorý očarí každého, kto miluje divoké pláže. Keď na pláž padne kokosový orech, žije si svojím životom. Zatiaľ žiadne veľké rezorty, hlučné bary či veľká škála rôznych nezmyselných atrakcií. Prosto len pláž, tvoja palma a tyrkysové more. Najlepšie sú tie nekonečné prechádzky po pobreží.

7 najkrajších pláží a morí na svete podľa mňa

Ako sa dostaneš na Andamanské ostrovy? Dočítaš sa tu.

Belize

Určite poznáš svetoznáme letovisko Cancún v Mexiku. A vieš, že oveľa krajšie pláže sú južne od Cancúnu v štáte Belize?

Pobrežie Belize lemuje druhá najväčšia korálová bariéra na svete s ideálnymi podmienkami na potápanie či šnorchlovanie. Potápal si sa už v mori, kde okolo teba plávajú raje, malé žraloky alebo obrovské korytnačky? Stačí si vybrať jeden z mnohých ostrovčekov, ktoré nie sú veľmi veľké a dostaneš sa sem z mesta Belize City vodným taxíkom. No a keď tu už budeš, nesmieš vynechať jednu úžasnú atrakciu pri pobreží, ktorou je Blue Hole. Takýchto „modrých dier“ je na svete viac, ale v Belize je údajne najhlbšia.

Východný Timor – ostrov Atauro

Ostrov vyhlásila darwinská univerzita za najbohatšiu podmorskú flóru na svete. Na malom priestore nájdeš 643 druhov rýb a najviac druhov koralov na svete. Ostrov Atauro sa stáva predmetom záujmu medzi poprednými odborníkmi na podmorský svet.

Ak sa potápaš alebo šnorchluješ, budeš prekvapený neskutočnou rozmanitosťou farieb a tvarom koralov.

Na celom ostrove sú len 3 4 hotelíky, jedno kempové miesto, žiaden mobilný signál a ak sa ponoríš do mora, pochopíš. Už teraz každému závidím ten pocit, keď to uvidí prvýkrát na vlastné oči.

O ostrove Atauro sa dočítaš cestovateľské rady aj tu.

Nosy Be – Madagaskar

Keď som rozmýšľal, či Zanzibar alebo Nosy Be, tak trochu vyhral Madagaskar a jeho pláže na severe Madagaskaru. A ak sa ma opýtaš, prečo, tak ani neviem. Prosto pocitovo som sa tam cítil o niečo lepšie aj vďaka tomu, že Madagaskar je krásna exotika, ktorej sa stále toľko ľudí bojí.

Itinerár na Madagaskar nájdeš tu.

Sokotra – Jemen

Ak by vznikla súťaž o najkrajšiu pláž, hlasoval by som jednoznačne za Sokotru a ostatné pláže by sa u mňa pobili o druhé miesto. Ešte si o Sokotre nepočul? Môže to byť preto, že ju navštevuje len približne 3-tisíc turistov za rok a momentálne je veľmi ťažké dostať sa tam.

Tamojšie pláže tvorí nielen čistý biely piesok, ale dopĺňa ho nádherne tyrkysové more s mimoriadne bohatým životom pod hladinou. Šnorchlovanie a potápanie tu bolo asi najlepšie na svete. Budeš ním nadšený, aj keď si už zažil napríklad Červené more v Egypte. Toto súostrovie označujú aj za Galapágy Indického oceána. Väčšina rastlín a živočíchov sú endemity, nikde inde ich nenájdeš, rastú alebo žijú iba na tomto mieste. Pre nestabilnú politickú situáciu v Jemene sa sem pritom doteraz dostalo len málo ľudí, ktorí by si túto nádheru mohli vychutnať naživo.

Ako sa dostať do Jemenu? Pozri sem

 A ktoré pláže či moria sú tie najlepšie pre teba?

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

U mna jedniznacne SOKOTRA treba ti zazit aj ked v tesnom zavese ide TASMANIA a potom cierne plaze ISLANDU tie maju neskutocnu silu

Pro mne je nejkrásnější pláž na světě Anse Maron na ostrově La Digue. Průzračná voda, jemný písek a neskutečná galerie obrovských kamenů, které, jako by vytvořil Salvátor Dalí.

Pre mna osobne jedna z najkrajsich plazi bola plaz na ostrove Jaco. Boli sme tam jediny na ostrove. Cely den v Evinom ruchu. Nadherne plaze, uzasny piesok, uzasne koraly, kopa ryb a neskodne zraloky – co viac treba ku stastiu – uz len dostatok vody a opalovacieho kremu 🙂 Odporucam absolvovat free dive kurz kedze na Jaco absolutne nie je ziadny service – nedaju sa prenajat flase na potapanie. Vychodny Timor je uzasna a bezpecna krajina. Chystame sa tam znovu buduci rok – smer zapadna a juzna cast Vychodneho Timoru + Papua (zapadna).