Dovolenka v Slovákmi obľúbenom Chorvátsku nemusí znamenať len každodenné vyvaľovanie sa na jednej pláži. Krajinu sa dá ochutnať, prechodiť alebo spoznať iným spôsobom.
Národné parky (pre milovníkov prírody)
Z Plitvických jazier do Národného parku Krka
Najlepšie začať v najpopulárnejšej miestnej atrakcii, v Národnom parku Plitvické jazerá. Nachádzajú sa približne 140 km od mesta Záhreb. Park zaradili aj do svetového zoznamu UNESCO. Turistov lákajú okrem vodopádov aj krasové jazerá a ich tyrkysová voda. Objaviť ich možno prechádzkou po drevených lávkach či na loďke.
Ďalšia zastávka sa nachádza smerom na západ. Ide o Národný park Severný Velebit. Domáci tvrdia, že je to najkrajšie pohorie krajiny. Okrem iného ponúka výhľad na panorámu Jadranu.
Oddych treba dopriať aj autu. Stačí ho zaparkovať v meste Murter a vybrať sa do ďalšieho Národného parku – Kornati. Výlet vyvrcholí v Národnom parku Krka, plnom vodopádov a jedinečného ekosystému.
Pútaví Rimania (pre milovníkov histórie)
Zo Zadaru do Splitu
Staroveké ruiny a výhľady na Jadran. Výlet odštartuje v Dalmácii v meste Zadar. Kedysi totiž išlo o najväčšie opevnené mesto v Benátskej republike. Jeho múry sú pod ochranou UNESCO. Skrýva však aj rímske fórum. Len 90 km odtiaľ, teda niečo vyše hodinky, sa rozprestiera mesto Šibenik.
Zastávka v meste je nevyhnutná, sídli v nej totiž goticko-renesančná Katedrála sv. Jakuba vybudovaná len z kameňa a mramoru. Ďalšia hodinka z mesta a opäť nová zastávka zapísaná v zozname UNESCO. Mesto Trogir chvíľkami pripomína sestru Benátok.
Do cieľa je to odtiaľ len kúsok. Split okrem námorného prístavu vlastní aj Diokleciánov palác, ktorý tu dal postaviť samotný rímsky cisár. Výlet sa dá predĺžiť, stačí sa zaviezť zo Splitu trajektom na ostrov Brač. Preslávil ho jeho mramor, ktorý využili aj na výstavbu paláca v Splite.
Po hradoch a pevnostiach (pre romantikov)
Zo Senj po Čakovec
Sever krajiny bol kedysi sídlom šľachticov. Trasa preto bez pochýb začne už v meste Senj. Týčiacu sa pevnosť Nehaj postavili v 16. storočí. Príjemnú atmosféru dotvára aj park v okolí.
Smerom na sever sa pred očami zjaví hrad Ozalj z 13. storočia, stojaci nad riekou Kupa. Odtiaľ je to už len hodinka do hlavného mesta Záhreb. Netreba vynechať ani hrad Trakošćan kúsok od slovinských hraníc. Leží v náručí parku a je kombináciou gotiky a románskeho štýlu.
Cestu možno zakončiť v chorvátskom meste Čakovec, v ktorom sa nachádza honosné sídlo rodu Zrinských.
Skvosty južnej Dalmácie (pre milovníkov dych vyrážajúcich scenérií)
Zo Splitu do Popovići
Jedným z najpopulárnejších úsekov jadranského pobrežia je časť medzi Splitom a Dubrovníkom. Výhľady z útesov a k tomu ostrovy Vis, Korčula alebo Brač. Cestnú komunikáciu v tomto regióne uľahčuje už aj novootvorený Pelješacký most. Turisti vďaka nemu môžu obísť Bosnu a Hercegovinu, čím si značne skrátia cestu do Dubrovníka. Mnohí považujú práve Dubrovník za najkrajšie mesto Jadranu. Prístav dopĺňa biela architektúra, hradby, lodné výlety a nádych života niekdajších remeselníkov.
Neskôr možno pokračovať do regiónu Konavle, známeho pre jeho malú tajomnú pláž Pasjača v dedinke Popovići.
Zmes kultúry a pláže (pre tých, čo radi skúsia zo všetkého)
Z Rijeky do Jablanaca
Rijeka je viac ako len mesto s obrovským prístavom. Pre nadšencov kultúry skrýva dokonca aj námornícke múzeum. Okrem iného je domovom opevnenia. Mesto bolo dokonca v roku 2020 vyhlásené za európske hlavné mesto kultúry.
Presunutím sa na ostrov Krk človek umenie ľahko vymení za pláže. Odtiaľ sa možno trajektom dopraviť aj na ostrov Rab,ležiaci uprostred Kvarnerského zálivu. Výlet sa dá ukončiť v dedinke Jablanac, ktorú lemujú hory.
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.