16 zaujímavých informácií o Togu

16 zaujímavých informácií o Togu

Vedeli by ste vymenovať nejaké fakty o africkej krajine menom Togo? Kde táto krajina leží? 16 zaujímavých informácií o Togu vám túto menej známu krajinu priblíži.

Togo je úzka krajina nachádzajúca sa na západnom pobreží Afriky. Hraničí s Ghanou, Beninom a Burkinou Faso a má 51 km pobrežia Guinejského zálivu.

16 zaujímavých informácií o Togu

V priebehu 15. až 17. storočia bolo Togo osídlené klanom Ewe z Nigérie a ľudom Ane z Ghany a Pobrežia Slonoviny.

Názov Togo pochádza z pôvodného jazyka Ewe, zo slov Ewe „to“ (rieka) a „godo“ (na druhej strane), čo znamená „na druhej strane rieky“.

Od 16. do 18. storočia bolo pobrežie dnešného Toga spolu s okolitým regiónom známe ako „Pobrežie otrokov“. Išlo o hlavné atlantické centrum obchodovania s otrokmi.

16 zaujímavých informácií o Togu

Počas 18. storočia Togo okupovali Dáni, v roku 1884 sa stalo nemeckým protektorátom Togoland. Nemecko využívalo na rozvoj plantáží v regióne nútenú prácu.

Počas prvej svetovej vojny Británia a Francúzsko prevzali kontrolu nad Togolandom a túto oblasť si rozdelili.

V referende z roku 1956 britský Togoland odhlasoval, že sa stane súčasťou Zlatého pobrežia (teraz Ghana). Francúzsky Togoland sa stal autonómnou republikou v rámci Francúzskej únie, a potom získal úplnú nezávislosť.

16 zaujímavých informácií o Togu

Prvého prezidenta Toga Sylvanusa Olympia zavraždili počas vojenského prevratu v roku 1963.

Bolo všeobecne známe, že ho zabil budúci prezident Gnassingbe Eyadema. Po Olympiovej smrti prevzal moc Eyadema. Prezidentom bol až 38 rokov, do svojej smrti v roku 2005. V tom období bol najdlhšie slúžiacim vládcom Afriky.

Vlajka Toga má tri vodorovné zelené pruhy a dva žlté, červený štvorec s bielou hviezdou. Päť pruhov odráža päť administratívnych regiónov krajiny, zelená symbolizuje pôdu a žltá pracovnú silu. Červený štvorec predstavuje lásku, vernosť a dobročinnosť, kým biela hviezda zobrazuje čistotu.

Hlavné mesto Toga, Lomé, sa považuje pre jeho široký bulvár a kozmopolitnú atmosféru za jedno z najkrajších miest v západnej Afrike. Nazývajú ho aj „Paríž západnej Afriky“ alebo „perla západnej Afriky“.

Togo má nízku predpokladanú dĺžku života len 60,8 rokov. V zozname dlhovekosti sa teda umiestnilo na 180. mieste zo 195 krajín a území. Celosvetová priemerná dĺžka života je 72,6 rokov.

Togo si získalo povesť hlavného obchodného centra so slonovinou. Nelegálne kartely zaoberajúce sa pytliactvom slonov dostávajú slonovinu z celého regiónu a posielajú ju do ázijských destinácií. Nedávne zatknutia jednotiek proti obchodovaniu s ľuďmi zaznamenali zlepšenie situácie.

V roku 2015 v Lomé došlo k najväčšiemu zabaveniu slonoviny v africkej histórii, keď boli zadržané viac ako štyri tony sloních klov. Ide o približne 800 ulovených slonov.

Togo je jedným z popredných svetových výrobcov fosfátov, ktoré sú súčasťou hnojív. Priemysel v roku 1974 znárodnili, a tým sa zvýšili príjmy štátu. Po ekonomickom poklese fosfátového sektora v 90-tych rokoch 20. storočia je rafinovaná ropa najväčším vývozným artiklom krajiny v súčasnosti.

Náboženstvo voodoo je v Togu široko praktizované. Voodooizmus v tomto regióne nemá také negatívne dôsledky ako na západe. V Togu voodooizmus považujú za viac ako len systém viery. Preniká aj do kultúry, filozofie, jazyka, umenia, tanca, hudby a medicíny.

Vedeli by ste vymenovať 7 zaujímavých faktov o Turkménsku?

O svojich cestách píšem aj knihy. O mojej poslednej ceste na Južný pól si viete kúpiť knihu s podpisom

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.