11 vecí, ktoré si vždy beriem na cesty

Ktoré veci sú pre mňa základom pri cestovaní? Čo nesmie v mojom ruksaku či batožine na cestách chýbať? To zistíte v tomto článku 11 vecí, ktoré si vždy beriem na cesty. Nenájdete v ňom však odporúčanie na oblečenie, keďže to sa mení podľa typu cesty a kontinentov, ale skôr prakrické veci, ktoré mi uľahčujú pobyt v zahraničí a samotné cestovanie.

1. Pero – znie to ako hlúposť, ale dobré pero je na cestách neoceniteľné. Nemyslím teraz perá „požičané“ z hotelových izieb, ale kvalitnejšie pero, na ktoré sa človek môže spoľahnúť, že bude písať. Oceníte ho hlavne na letiskách a hraničných priechodoch, kde musíte vypĺňať príchodové alebo odchodové kartičky. Nebudete tak musieť čakať na „erárne“ pero, kým ním dopíšu ostatní. Ušetríte celkom dosť času a možno sa aj posuniete v rade a prejdete kontrolami o niečo skôr.

11 vecí

2. Zápisník – medzi 11 vecí musím určite zaradiť aj tradičný poznámkový blok. Pri tomto bode ma môžete kľudne nazvať staromódnym, ale ja si so sebou stále beriem na cesty aj notes alebo kalendár. Ideálne pekný dizajnový a viazaný v koži, aby niečo na cestách vydržal vydržal a hneď sa nedotrhal. Aj napriek tomu, že funkciu zápisníka aj kalendára bez problémov zvláda aj môj telefón, omnoho radšej si dôležité veci a myšlienky zapisujem rukou. Lepšie si potom veci pamätám. A radšej sa k nim vraciam

3. Taštička na doklady – ďalšia neoceniteľná vec, ktorú so sebou brávam na cesty už bezmála desať rokov. Momentálne využívam túto od Fjällräven a mám v nej uložený pas, očkovací preukaz, medzinárodný vodičák, vernostné karty leteckých spoločností a záložnú platobnú kartu. Taktiež v nej mám uložené dve kvalitnejšie perá z prvého bodu a pridávam do nej všetky doklady a letenky, ktoré na cestách nahromadím. Obrovskou výhodou je, že vždy v nej mám tie isté veci, a preto zakaždým viem, kde hľadať pas, peniaze a záložné platobné karty.

4. Protihlukové slúchadla – z domu neodchádzam nikdy pred tým, ako si skontrolujem, či mám svoje slúchadlá. Dokonca často krát nosím dvoje. Kvalitné, protihlukové slúchadlá, ktoré sedia mojim ušiam a som na ne zvyknutý. Momentálne využívam bezdrôtové Xiaomi Mi Bluetooth Neckband Earphones, ktoré si môžem zavesiť na krk a tým pádom ich nestrácam, lebo majú magnet, čo ich drží pokope 🙂 Bezdrôtové štuple do uší som totiž pravidelne strácal. Minimálne jeden z nich 🙂 Slúchadlá zabezpečia, že sa môžem v lietadle, autobuse alebo inom dopravnom prostriedku vyspať, ak je náhodou naokolo plačúce dieťa, alebo cestujúci s reprákmi, čo je hlavne v Južnej Amerike bežné. No a v neposlednom rade slúžia na počúvanie hudby, podcastov a relax pri dlhých presunoch alebo jednoducho na pláži či v pralese.

11 vecí
Slúchatká a okuliare oceníte hlavne pri relaxe na pláži. No a samozrejme aj dobr[ knihu a drink 😀

5. Slnečné okuliare – Bez dobrých okuliarov ani na krok. Zrak mám iba jeden a jeden to jeden z najcennejších zmyslov, ktorý si treba chrániť. Preto nepoužívam Ray-Bany z Khao San Road v Bangkoku za 4 doláre, ale snažím sa používať okuliare, čo mi dobré padnú a vydržím v nich bez problémov celý deň. Ocením ich hlavne pri cestách na otvorených člnoch, lodiach, motorkách či na korbách džípov.

6. Selfie stick – možno sa budete smiať, že éra selfie tyčiek je už dávno za nami a selfie sú trápne. Ja však mám na každej ceste so sebou aj Xiaomi selfie stick. Jeho najväčšou výhodou pre mňa je, že je naozaj malý a skladný, ale dá sa rozložiť aj na malý statív na telefón, ktorý má odnímateľný gombík na fotenie, ktorý sa dá spárovať s telefónom. Preto nastavíte telefón na statív, spárujete a môžete sa odfotiť aj na miestach, kde nie je nikto, kto by vám s tým pomohol. Bezdrôtovo na diaľku. A hlavne nie je potrebné nastavovať časovač a za 10s utekať pred telefón. Pre mňa je to skvelá vychytávka. Ako selfie stick ho však využívam naozaj zriedkavo.

Selfie stick pred a po rozložení na malý statív s diaľkovým ovládaním.

7. Kindle (čítačka na elektronické knihy) – ak som sa v predošlom bode nazval staromódnym, tak v tomto to beriem späť. Aj napriek tomu, že tlačené knihy milujem, tak na dlhšie cesty so sebou omnoho radšej beriem elektronickú čítačku kníh Kindle, kde sa mi ich zmestia tisíce. Jej hlavnou výhodou je, že je skladná, nepokrčí a nepotrhá sa, neváži takmer nič, vydrží na jedno nabitie aj mesiac a hlavne ju vďaka podsvietenému dispeju, ktorý neťahá oči môžem používať aj v noci.

Vydrží aj mesiac, ale keď som ho potreboval odfotiť, tak bol práve vybitý 🙂

8. Powerbanka – v dnešnej dobe neoceniteľná vec. Poznáme to všetci. Celý deň strávený na nohách behaním po meste alebo pamiatkach. Už v polovici dňa máme niekoľko sto fotografií a baterku telefónu alebo foťáku blížiacu sa nule. Vtedy príde vhod powerbanka. Ja so sebou nosím väčšinou jednu až dve 20 000ky od Xiaomi a v prípade dlhších expedícii ich beriem so sebou niekoľko. Na expedícii cez Beringov prieliv sme ich mali dokopy s Martinom 8. Každý nosil vo vreckách na tele 4, aby nezamrzli.

11 vecí
Minimálne jedna powerbanka mi nesmie chýbať na žiadnej ceste

9. Cvikátko na nechty – bez dobrého nerezového cvikátka na nechty si neviem predstaviť cestu. Jednak z dôvodu, že ľavou rukou neviem používať manikúrové nožničky a potom aj preto, že mi prekážajú dlhé a špinavé nechty. Preto mám takmer vždy so sebou dve, pre prípad, že by som jedno stratil. A čo uprednostňujete vy? Nožničky či cvikátko?

10. Gorila pod/stabilizátor – vzhľadom na to, že sa v Travelistane spoločne s Martinom snažíme po novom tvoriť omnoho viac video obsahu, tak je pre mňa Gorila pod a stabilizátor neoceniteľnou pomôckou. Gorila pod je šikovný statív, ktorý je ľahký, skladný a pripevníte ho takmer kdekoľvek a trojosový stabilizátor zabezpečí, že video točené z ruky telefónom či foťákom nebude roztrasené a bude pôsobiť oveľa profesionálnejšie. 

11. Smart hodinky – na smart hodinky som si už nesmierne zvykol a cítim sa bez nich ako nahý. Okrem toho, že keď potrebujem zistiť čas, nemusím vyťahovať z vrecka mobil, ich využívam aj na meranie vzdialeností pri behaní, zaznamenávanie trekov, túr a lyžovačiek a kontrolu nadmorskej výšky vo vysokohorských krajinách. Samozrejme, že na ne dostávam aj správy, čo ocením hlavne pri sprevádzaní a bonusom je stále aktuálne počasie, krokomer a telesný tep.

Takže toto je 11 vecí, ktoré okrem oblečenia a kozmetiky nesmú chýbať v mojej batožine. A čo nesmie chýbať vám? Dajte nám vedieť v komentároch, čo by ste na môj zoznam pridali a čo by ste naopak vyhodili.

Ak sa vám článok „11 vecí, ktoré si vždy beriem na cesty“ páčil a chcete si prečítať ďalšie podobné, môžete tak spraviť na tomto linku.

Ak máte chuť cestovať, tak poďte s nami!

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Nuž mňa napadá ešte čelovka a fotokópia všetkých dokladov uložená mimo „taštičky“ 🙂