10 sôch, ktoré treba vidieť aspoň raz za život

Krásne, slávne, gigantické, ale aj tie menej známe. Jazyk umelcov vytesaný do rôznych druhov materiálov. Jedným z turistických lákadiel sú sochy, ktoré umelci roztrúsili naprieč svetom. 10 sôch, ktoré necharakterizujú len ich autora, ale aj históriu krajiny. A hoci sú dve z nich staršie viac ako 2 000 rokov, stále ich môžu turisti navštevovať.

Stoja nehybne, nič nevravia a sledujú ruch naokolo. Niektoré sú symbolom mesta, iné darom alebo ich ochrancom. Napriek ich nehybnosti vyzerajú ako živé. Navodzujú pocit nesmrteľnosti a dokonalosti. Ony dokonalými predsa sú. Od Egypta cez génia renesancie až po dánsku vílu…

Budha z Le-šanu

Budha z Le-šanu alebo po čínsky Da Fo je najväčšia socha sediaceho Budhu na svete. Vytesali ju do skál hory Emei, teda do jednej zo štyroch posvätných hôr budhizmu v Číne, ležiacej blízko sútoku troch riek.

Úlohou Budhu bolo chrániť lode pred rozbúrenými vodami. No na to, aby ich ochraňoval, musel byť dosť veľký. Meria 71 metrov, len jeho nohy presahujú výšku 11 metrov. Hlavu Budhu zdobí asi tisíc kučier. Hoci nie je živý, vyzerá akoby plakal. Je za tým vizuálny efekt, ktorý spôsobujú kyslé dažde. Pre vlhkosť museli sochu v roku 1962 zrekonštruovať, aby obnovili jej pôvodný vzhľad. Od roku 1996 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Lokalita: Čina, provincia S‘-čchuan, neďaleko mesta Le-šan

Lincolnov pamätník 

Rok 1922. Od otvorenia slávneho pamätníka ubehlo už viac ako sto rokov. Súčasťou chrámu, ktorý venovali 16. prezidentovi Spojených štátov, je slávna socha Abrahama Lincolna.

Váži 170 ton a vrátane podstavca meria 15 metrov. Na jej výstavbu spotrebovali 28 blokov bieleho mramoru. Lincolnove ruky v sebe ukrývajú skrytý význam. Jeho ľavá zaťatá ruka symbolizuje Lincolnove odhodlanie dotiahnuť občiansku vojnu do konca. Projekt dlhodobo naťahovali, otvorili ho až 60 rokov po atentáte na bývalého prezidenta.

Lokalita: Spojené štáty, v meste Washington D.C.

Malá morská víla 

Sleduje a pozoruje svet ľudí. V kodanskom prístave okrem ľudských bytostí sedí aj malá morská víla.

Socha z diela Edvarda Eriksena sa stala od roku 1913 symbolom Kodane. Sochár ňou vzdal hold slávnemu dánskemu spisovateľovi Hansovi Christianovi Andersenovi, ktorý v roku 1837 napísal príbeh o morskej víle zamilovanej do princa. 

Lokalita: Dánsko, v meste Kodaň

Terakotová armáda 

Nie jedna, ale 8 000. A k tomu 130 vozov a 520 koní. Toľké množstvo sôch objavili len náhodou pri kopaní studne.

Pod zemou sedeli nedotknuté viac ako 2 200 rokov. Napriek obrovskému množstvu sôch má každá jedinečné črty tváre a štýl. Delia sa na pešiakov, lukostrelcov, generálov, ale aj dôstojníkov. Okrem armády sú medzi sochami aj hudobníci. Terakotová armáda nechráni len hrobku cisára, bola aj jeho posmrtným sprievodom.

Názov získala z terakoty, teda hliny, ktorá slúžila na výrobu sôch. 

Lokalita: Čina, provincia Šen-si, v blízkosti mesta Xi’an

Socha slobody

Viac ako symbol mesta. Dar Francúzov pre Spojené štáty sa stal jednou z najznámejších pamiatok New Yorku. Okrem daru išlo o symbolický akt priateľstva medzi oboma krajinami, zároveň mal spečatiť koniec otroctva.

Modelke chýbalo len málo a namiesto vzoru rímskej bohyne slobody mohla byť Egypťankou. Jej pleť mala byť prirodzená a tenká a tak sochu slobody pokryli len veľmi tenkou vrstvou medi, tá však začala oxidovať a zmenila farbu. 

Lokalita: Spojené štáty, v meste New York

Sochy od Michelangela 

Nedá sa hovoriť o sochách bez toho, aby nezaznelo meno jedného z najslávnejších renesančných sochárov, maliarov a architektov v Taliansku – Michelagniolo di Ludovico di Buonarroto. Tieto 3 sochy sú pastvou pre oči:

Dávid: biely mramor a viac ako 5 metrov na výšku. Socha znázorňuje Dávida chvíľu pred súbojom s Goliášom.

Lokalita: Taliansko, Galleria dell’Accademia vo Florencii

Pieta: socha zobrazuje utrpenie, ľútosť Panny Márie, ktorá drží umučeného Ježiša.

Lokalita: Vatikán, v Bazilike svätého Petra

Mojžiš: socha z bieleho mramoru v pozícii proroka sediaceho na mramorovom kresle.

Lokalita: Taliansko, v San Pietro in Víncoli v Ríme

Socha Krista Spasiteľa 

Taká krásna, až sa stala jedným z novodobých divov sveta. A to dorazila do Brazílie rozpoltená na stovky dielikov. Sochu totiž postavili vo Francúzsku. Len jej hlavu tvorilo viac ako 50 častí.

Kristus Spasiteľ mal podľa pôvodných plánov v ľavej ruke držať kríž a v pravej zemeguľu. A to je jej ľavé rameno o 40 centimetrov kratšie oproti pravému. Ramená Krista totiž navrhli tak, aby slúžili ako lodné plachty a socha tak mohla odolať vetru s rýchlosťou až 150 kilometrov za hodinu. Meria 30 metrov a jej podstavec dosahuje výšku 8 metrov.

Lokalita: Brazília, v meste Rio de Janeiro 

Veľká sfinga 

Na západnom brehu rieky Níl. Presne tam na náhornej plošine v Gíze sa vyníma tajomná socha Veľkej sfingy. Ide o jednu z najstarších pamiatok na svete. Archeológovia sa domnievajú, že ju údajne postavili okolo roku 2 500 pred Kristom. Nestavali ju otroci v rytme biča. Egyptológovia tvrdia, že robotníci jedli ako králi.

Dostávali dokonca mäso najvyššej kvality od kráv, oviec a kôz. Pôvodne ju zdobili rôzne farby. Stopy po nich sú už len minimálne, na tvári však stále vidieť zvyšky červenej farby a na tele modrý a žltý pigment. Tým, že je orientovaná zo západu na východ a má najmenej štyritisícpäťsto rokov, rozhodne videla viac východov slnka než ktokoľvek iný. Odhaduje sa, že ich bolo viac ako milión. 

Lokalita: Egypt, Gíza 

Socha Džingischána

40 metrov lesknúcej sa ocele na slnku. Ide o najväčšiu jazdeckú sochu na svete, zobrazuje slávneho mongolského bojovníka a dobyvateľa na koni.

Lokalita: Mongolsko, približne 50 kilometrov od mesta Ulánbátar

Niké zo Samothrace

Socha zobrazuje bohyňu víťazstva Niké. Ide o jednu z najpozoruhodnejších vzoriek z helenistického umenia. Jej autor je neznámy. Zobrazuje bytosť s krídlami, no bez hlavy. 

Lokalita: Francúzsko, v Louvre v Paríži 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.