10 najobľúbenejších miest Travelistanu

1. Meroe

Meroe sú egyptské pyramídy v Sudáne pod ochranou UNESCO. Ide o desiatky pyramíd na jednom mieste, ktoré nikto poriadne nestráži. Pri pyramídach je dokonca možné aj prespať! Stačí si vybrať, ktorá pyramída je vám sympatickejšia – či s hieroglyfmi alebo s nástennými maľbami. Večer budete mať nad hlavou nebo s miliardou hviezd.

 2. Blue Hole

Druhá najväčšia koralová bariéra na svete pri Belize ukrýva nádherný prírodný skvost. Belize má nielen krajšie pláže ako mexický Cancún, ale aj zaujímavé miesta na potápanie či šnorchlovanie. K Blue hole sa dostanete rýchločlnom okolo gýčových opustených maličkých ostrovov. Keď sa tu ponoríte do vody, cítite sa ako v živom akváriu. Hľadá sa Nemo bol možno natočený tu. 🙂

3. Buchara

Uzbecké mesto Buchara leží na legendárnej hodvábnej ceste a pýši sa veľkolepými stavbami v Strednej Ázii, ktoré stále dýchajú históriou. Nájdete tu minarety, mešity, citadelu, ale aj turecký kúpeľ hamam z obdobia stredoveku. Ak Alexander Macedónsky povedal, že Samarkand je šperk vesmíru, potom asi nevidel Bucharu! V porovnaní so Samarkandom je Buchara kompaktnejšia, čo ešte znásobuje jej príjemnú atmosféru, najmä na námestí Lyabi Hauz, kde si môžete dať večer čaj alebo pivko pod morušami pri vysvietenej fontáne, obklopení moslimskou architektúrou. Spomedzi mnohých stredoázijských miest na hodvábnej ceste je to pre nás mesto s najpríjemnejšou atmosférou.

4. Tokio

Hlavné mesto Japonska a zároveň najväčšie mesto na svete. Tokio je rozdelené na niekoľko mestských častí a každá je niečím výnimočná. Šibuya s najväčšou križovatkou na svete, Šindžuku s mrakodrapmi či mestský park Meidži. Odporúčame ísť na rybí trh a na aukciu tuniakov, vyskúšať si japonský kúpeľ onsen, dať si skvelé japonské sake v malých baroch alebo ísť na najpopulárnejší šport v Japonsku – baseball. Už ste zažili ako skanduje 55 tisíc Japoncov? 

5. Varanasi

Takú bizarnosť ako Varanasi, by nevymysleli ani Jakubisko s Fellinim, keby spojili hlavy dokopy. Ak by ste chceli natáčať film zo stredoveku, lepšie kulisy by ste skutočne nenašli. Varanasi je najposvätnejšie mesto všetkých hinduistov, ktorí by tu chceli byť po smrti spálení. Nájdete tu niekoľko kremačných gátov, na ktorých sa spopolňujú telá. V spojení s typickým indickým koloritom, kravami, opicami, ruchom, hlukom a špinou je to jednoducho krása. Každé ráno sa tu tisíce Indov kúpe v posvätnej rieke Ganga. Bez Varanasi by nebola India úplná. 

6. Kacheti

Vínna oblasť v Gruzínsku, ktorá silne pripomína Toskánsko. Gruzínci veria, že prvé víno bolo vyrobené v ich oblasti. Vínom sa tu žije a je tu akoby náboženstvom. Mohli ste piť víno v Argentíne, na Novom Zélande, ale tu je to víno predsa len o kvapku vína lepšie. 🙂 Už ste videli pivnicu, ktorá bola predtým protitankovým krytom? 

7. Mazar e Sharif

Momentálne najbezpečnejšie mesto v Afganistane. Je to relatívne moderné mesto a zároveň aj ekonomické centrum severnej časti krajiny. Mazar e Sharif je mimoriadne významným pútnickým miestom. Nachádza sa tu totiž Modrá mešita, v ktorej je vraj pochovaný štvrtý kalif Alí, bratranec a zať samotného proroka Mohameda. V piatok sa tu stretnú derviši a dostávajú sa do tranzu. Toto miesto patrí medzi najorientálnejšie mestá v Ázii.

8. Grand Canyon

Grand Canyon v štáte Arizona (USA) nie žiadny obyčajný kaňon! Aj keď ste o ňom už mnoho počuli a videli fotografie, aj tak vás ohromí svojou obrovskou rozlohou, hĺbkou – dosahujúcou miestami až 1 600 m – a najmä krásou tiahnucou sa do hnedo-oranžovej diaľky. Kaňon sa vytváral milióny rokov na rieke Colorado a keď sa vyberiete na túru dole do kaňonu, môžete sledovať okolo seba rôzne geologické vrstvy. Vidieť Grand Canyon bolo naším detským snom a veľmi radi by sme sa tam kedykoľvek vrátili. Zrejme aj vy budete ochkať od nadšenia pri pohľade na ten geologický zázrak. Nie nadarmo bola jedna z vyhliadok kaňonu pomenovaná podľa citosloviec „Ooh Aah“.

9. Istanbul

Metropola Turecka rozprestierajúca sa na dvoch kontinentoch je čarovným spojením východu a západu. Mieša sa tu ázijská orientálna architektúra s európskou a byzantskou. A vôbec to nepôsobí rušivo. Istanbul sme si obľúbili nielen kvôli pamiatkam ako Hagia Sofia alebo Cisterna Baziliky, ale najmä kvôli živej a pohlcujúcej atmosfére mesta. Odporúčame predovšetkým zájsť na bazár a určite aj na futbalový zápas, kde uvidíte ako vášnivo ale mierumilovne vedia Turci skandovať a popíjať pritom ich obľúbený jogurtový nápoj ayran. Hoci je to rýchle a moderné mesto, ľudia si tu predsa nájdu čas na posedenie pri tureckej káve s baklavou alebo inou sladkosťou. A to aj starší páni! U nás takúto zmes ruchu a zároveň relaxu nezažijete.

10. Veľká koralová bariéra

Veľká koralová bariéra na pobreží Austrálie je najväčšia sústava koralových útesov a stoviek tropických ostrovčekov na svete. Je to zároveň jediná živá vec viditeľná až z vesmíru. CNN dokonca označila Veľkú koralovú bariéru za jeden zo 7 zázrakov prírody! Pri koralovej bariére si užijete šnorchlovanie, potápanie, plávanie s delfínmi, ako aj let helikoptérov či lietadlom nad koralovým útesom. Dobré výlety sa robia najmä z mesta Cairns, a odporúčame navštíviť aj oblasť Whitsunday Islands a Airlie Beach.

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

turecko je krásna krajina, takisto ako istanbul, tak ako riviéra na juuhu, od antalye až po alanyu, pás tohto pobrežia je výnimočný svojími krásami a prírodnými danosťami, taktiež aj polohou a množstvom pamiatok, kultúrneho vyžitia. My ked sme tam boli na dovolenke, vyskúšali sme mnohé zážitky, výlety od Ck Nasa Tour a bolo to fantastické, pozreli sme Side, Antalyu centrum, Grand Canyon, Kapadokyu, nádherné miesta, kt. sa mi navždy vryli pod kožu, dokonca až tak, že som sa rozhodla tam presťahovať 🙂

super super super . Pekný článok S. T.