10 dní v budhistickom kláštore: Meditáciou k trvalému šťastiu (2. časť)

Do kláštora Kopan som išla najmä kvôli meditáciám. Niečo som už vedela, ale chcela som sa naučiť viac. Meditáciu som totiž považovala za veľmi praktický a účinný prostriedok ako pozitívne nasmerovať svoju myseľ v prospech seba a iných. Chcela som sa uistiť, či to robím dobre a posunúť sa v tom ďalej.

Kláštor Kopan sa nachádza na kopci severovýchodne od centra Kathmandu, asi 8 km od Thamelu (mapa). V kláštore som absolvovala kurz Discovering Buddhism (Objavovanie budhizmu), ktorý trval 10 dní a zahŕňal učenia aj meditáciu. Základné informácie o tomto kurze, jeho obsahu, priebehu, pravidlách a cene som načrtla v 1. časti článku.

Na svete existujú rôzne meditačné kurzy – napríklad známa vipassana, ktorá sa, pokiaľ viem, v zásade sústredí iba na meditáciu. Kláštor Kopan považujem za skvelý okrem iného preto, že ponúka popri meditácii aj učenia. Učenia sú super z dvoch dôvodov. Jednak poskytnú zrozumiteľný základ budhistickej filozofie a náboženstva, a jednak človek lepšie pochopí ušľachtilý zmysel meditácie.

Na západe je totiž čoraz populárnejšia joga a mindfulness (=uvedomenie, všímavosť, bdelá pozornosť), čo je naozaj skvelé. Možno je to len môj pocit, ale zdá sa mi, že tieto krásne techniky praktizujú ľudia často len pre svoje vlastné dobro. Každý chce mať zdravé a ohybné telo, sústredenosť, pokoj v duši a chce byť šťastný. Na tom nie je nič zlé. Ale my západniari často praktizujeme tieto telesné a duchovné cvičenia trošku sebecky – iba pre seba samých.

Naopak v budhizme, a naši učitelia nám to neustále zdôrazňovali, má naše meditovanie slúžiť v prospech všetkých živých bytostí. Meditujem, aby som bola zdrojom svetla a šťastia pre iných.

10 dní v budhistickom kláštore
Učenia aj meditácie sa konali v hlavnej gompe
10 dní v budhistickom kláštore
Kamoši z kláštora – Charles z Kanady, Elisabeth čínskeho pôvodu zo Švédska a Josefine z Dánska

 

Učenia

Najradšej by som vám porozprávala všetko, čo som sa počas desiatich dní dozvedela. To je však nemožné. Spomeniem preto aspoň niekoľko tém, ktorým sme sa venovali.

Medzi úvodné témy patrila napríklad téza, že všetky živé bytosti (ľudia aj zvieratá) sa snažia dosiahnuť šťastie a zbaviť sa utrpenia. Čo spôsobuje utrpenie? Tromi hlavnými zdrojmi utrpenia sú ignorancia (nevedomosť), pripútanosť (chamtivosť) a hnev (nenávisť). Tieto dôvody zahmlievajú našu myseľ ako keď mraky zakryjú jasnú, modrú, letnú oblohu. Možno to však zastaviť a rozpustiť, a to práve meditáciou. Prvým krokom je uvedomenie si utrpenia, druhým krokom je nájdenie príčiny a tretím krokom je zastavenie utrpenia. Stačí na to správna meditačná technika, postup.

V úvodných učeniach sme rozoberali aj myseľ. Myseľ sa nerovná mozgu ani vlastnému ja (egu). Odkiaľ pochádza, odkiaľ prišla moja myseľ na tento svet? Pochádza priamo od rodičov? Alebo je to nová myseľ? Ak áno, odkiaľ prišla? Budhizmus vraví, že všetko má svoju príčinu, všetko plynie a pokračuje. Myseľ sa preto nemohla len tak náhodne zjaviť. To už súvisí s ďalšou témou – reinkarnáciou. Mnohí z účastníkov kurzu v reinkarnáciu neverili. To však nie je prekážkou meditovania. „Nikto tu z vás nechce spraviť budhistov. Aj keď nerozumiete reinkarnácii, stále môžete meditovať. Dôležitá je najmä pozitívna motivácia,“ povedala Ani Karin.

„Aj keby sme dosiahli pozitívny výsledok, ale s negatívnou motiváciou, to sa neráta. Takýto výsledok by aj tak nemal dlhé trvanie, pretože v budúcnosti by sa skôr či neskôr obrátil na negatívny,“ doplnil v poobedňajšom učení Geshe Losang Sherab a zachichotal sa. Vedel sa tak radostne a úprimne zasmiať – niekedy aj na svojich vlastných vtipoch, že si nás hneď všetkých získal. „To, na čom vždy záleží, je pozitívna motivácia. Čiže to, prečo ste konali tak, ako ste konali. Ak ste konali s pozitívnou motiváciou, tak tento váš dobrý zámer nezatieni ani prípadný negatívny výsledok.“

Pre mňa bola zaujímavá najmä prednáška o karme. Karma neznamená osud, ako sa často mylne povráva. V budhizme sa karma chápe ako príčina a následok, čiže príčinná súvislosť. Samotné slovo karma (sanskrit) znamená čin, konanie. Ani Karin uviedla konkrétne príklady v súvislosti s karmou. „Zabitie, či už človeka alebo zvieraťa, je zlá karma. Ak niekomu prikážete zabiť, to je dvojnásobne zlá karma. Napríklad taký armádny generál má horšiu karmu ako vojaci, ktorí dostali od neho príkaz vraždiť. Zabitie môže mať potom za následok napríklad to, že človek sa v budúcom živote narodí v prostredí, kde vládne vojna.“ Alebo trošku z iného súdka. „Ak je niekto veľmi úspešný v biznise, môže to byť výsledkom jeho pozitívnej karmy z minulosti. To však automaticky neznamená, že úspešní podnikatelia či bohatí ľudia sú nevyhnutne dobrí.“ Potom nám porozprávala bizarný príbeh, ako láma Zopa Rinpoche občas kúpil od hinduistov kozu, ktorá mala byť v ten deň obetovaná, len aby ju zachránil. Kozu previedol párkrát okolo stúpy za kláštorom a potom sa mohla pásť v záhrade a žrať, čo len chcela na znak pohostinstva. 🙂

10 dní v budhistickom kláštore
Kláštor Kopan, Kathmandu
10 dní v budhistickom kláštore
Na stenách citáty 14. Dalai Lámu

 

Meditácie

„V dnešnej dobe platíme za drahých psychológov a terapeutov, pričom meditáciou sa vieme stať svojím vlastným psychológom. Tak ako je známe, že používame iba malú časť svojho mozgu, platí to aj o mysli. Meditácia nám pomáha naučiť sa využiť väčšiu časť našej mysle a zredukovať deštruktívne, negatívne a nekontrolované myšlienky,“ povedala Ani Karin. Meditácie viedol skúsený bývalý mních, dnes už laik – David Marks z Austrálie. Jeho cvičenia boli veľmi jasné a praktické. Bola to moja najobľúbenejšia časť celého kurzu. Najmä preto, lebo som sa sama presvedčila, že to funguje a má to pozitívne účinky.

„Párkrát sa zhlboka nadýchnite a utíšte svoju myseľ. Nemôžete si vypnúť myšlienky úplne, ale viete ich akoby dať bokom. Iba ich pozorujte, ale nevytvárajte si v hlave príbehy, nehodnoťte myšlienky ani zvuky okolo seba. Ak vám príde na um nejaká myšlienka, nezablokujte ju, iba ju pozorujte a odsuňte preč,“ vysvetľoval David. Na upokojenie mysle slúžia skvele meditácie dýchania, a práve tie sme robili spočiatku najviac. Sú rôzne typy, okrem iného tieto:

  • Počítame od 1 do 10 a pritom dýchame cez nos = nádych 1, výdych 2, nádych 3, výdych 4 atď. Po čísle 10 sa opäť vrátime k číslu 1. Ak nás nejaká myšlienka vyruší natoľko, že ju začneme sledovať, vrátime sa k číslu 1.
  • Opakujeme 9 nádychov-výdychov: nechtom na pravom ukazováku si zapcháme ľavú nosnú dierku – nádych cez pravú, pustíme a pravým ukazovákom zapcháme pravú nosnú dierku – výdych cez ľavu (3-krát); nechtom na ľavom ukazováku zapcháme pravú nosnú dierku – nádych cez ľavú, pustíme a ľavým ukazovákom zapcháme ľavú nosnú dierku – výdych cez pravú (3-krát); nádych cez obe nosné dierky, výdych cez obe nosné dierky (3-krát). Sústredíme sa pritom iba na dýchanie a nenecháme, aby nám myšlienky ukradli pozornosť.

10 dní v budhistickom kláštore

10 dní v budhistickom kláštore
Ruky zložené do tvaru lotosového kvetu

Na to nadväzovali mnohé analytické meditácie. Napríklad o smrti, o prázdnote, o vlastnom ja – kde sa nachádza, či je v mojom tele, v mysli alebo je samostatne existujúce. Ak áno, kde sa nachádza, a pod.. Učili sme sa tiež meditáciu súcitu, dávania a brania (odobrať konkrétnej osobe utrpenie a dať jej šťastie, lásku, múdrosť, zdravie a pod.) a mnohé iné. Meditácia je okrem toho fantastická metóda ako sa zbaviť negatívnych emócií a stavov mysle, ktoré sú zdrojom nášho utrpenia (napr. hnev, pýcha, žiarlivosť, pripútanosť).

Z toho sa vraj najľahšie odstraňuje hnev. Možno sa vám niekedy zdá, že sa tak hneváte, neviete myslieť na nič iné a zožiera vás to. Napríklad, keď vás niekto urazí. Nejde vám do hlavy prečo to spravil. Takmer cítite vo svojom tele tú pichľavú bolesť, ktorá sa dotkla vášho ega. Hnev nie je niečo stále a trvácne, nikto sa nehnevá neustále. Je to iba stav mysle a nie je inherentný vo vás. Hnev preto možno rýchlo zastaviť, a to meditáciou. Treba ho transformovať na lásku a súcit. „Buddha povedal, že hnev je ako prach na papieri. Dá sa jednoducho sfúknuť. Oveľa ťažšie je zbaviť sa pripútanosti. Pripútanosť je ako olej na papieri. Je tam nasiaknutý a ťažšie odstrániteľný,“ vysvetľovala Ani Karin.

10 dní v budhistickom kláštore

10 dní v budhistickom kláštore
Koleso života – zobrazujúce v symboloch dôvody utrpenia a samsáry

Pripútanosť nám prináša určitým spôsobom pôžitok, práve preto je tak ťažké zbaviť sa jej. Je to sebecký stav mysle. Očakávanie, že iní ľudia nás urobia šťastnými alebo že naše šťastie je závislé na nejakých veciach, majetku, rôznych pôžitkoch, zážitkoch. Aj strach, že nejakú osobu stratíte, je forma pripútanosti. Existuje aj pripútanosť k vlastnému egu, napr. nezvládanie kritiky. Väčšina ľudí trpí práve pripútanosťou k veciam či k osobám. Určite ju dobre poznáte v nejakej forme. A aj preto som sa rozhodla viac vám opísať meditáciu smerujúcu k transformácii pripútanosti. Aká je teda vhodná meditácia v tomto prípade?

V prvom rade si treba uvedomiť, že pripútanosť spôsobuje to, že danému objektu pripisujeme prehnaný význam. Preháňame jeho kladné vlastnosti. Následne sa toho chceme pevne chopiť, ako keby bol daný objekt niečo stále, konkrétne a nemenné. Lenže všetko sa mení, plynie. Vhodné sú najmä meditácie pominuteľnosti, prípadne aj meditácia smrti.

Meditácia pominuteľnosti (meditation on impermanence): Uvedomte si svoje telo. Pozrite sa na to, z čoho sa skladá – z kože, kostí, orgánov, krvi a buniek pod. Pozrite sa do hĺbky, uvedomte si, ako sa bunky, atómy, molekuly vo vás menia každú chvíľu. Pomaly starnú, odumierajú. Vo vašom tele je neustály pohyb, všetko sa mení a postupne zaniká. Potom sa pozrite na predmety okolo seba, vankúš, na ktorom sedíte, okná, stôl, stĺpy, domy, cesty, objekty. Navonok sa zdajú také konkrétne, stabilné, pevné a nemenné. Lenže pozrite sa zblízka. Najprv na ich povrch, potom hlbšie, až na atómy a molekuly, z ktorých sa skladajú. Čiastočky sa hýbu, menia každú sekundu či milisekundu, a tak sa objekty postupne rozkladajú a miznú. Pozrite sa podrobne na prírodu okolo seba, na planéty, hviezdy. Aj tie sa menia každú sekundu či milisekundu. Nie sú statické a nemenné, ale sú v neustálom pohybe. Potom myslite na to, ako sa veci vo svete neustále menia, starnú, postupne sa dezintegrujú a rozpadajú. Všetko má svoj koniec. Spomeňte si na pominuteľné veci, ku ktorým ste pripútaní. Jedlo, predmety, cennosti, dom a iné. Predstavte si ako tieto veci budú vyzerať o 10 rokov, 50 rokov, 100 rokov. Prečo by som mal byť pripútaný k niečomu, čo je tak pominuteľné? Zostaňte chvíľu v tomto stave mysle a zo skúsenosti, ktorú ste nadobudli, vyvoďte záver, čo s tým mienite urobiť.

Každú meditáciu sme začínali pozitívnou motiváciou a zakončili venovaním – nech naša meditácia slúži mne aj v prospech všetkých bytostí.

10 dní v budhistickom kláštore

Otázky a odpovede

Skvelá bola aj sekcia otázok a odpovedí. Mohli sme sa pýtať čokoľvek súvisiace s budhistickým učením či meditáciou. Účastníci kládli najrôznejšie otázky. Rozprávali sme sa o autizme, eutanázii, alzheimeri, depresii či potrate z karmického resp. z budhistického hľadiska. Rozprávali sme sa dokonca aj o snoch, duchoch a exorcizme.

Keď som sa po kurze vracala späť do Thamelu, mala som pocit, že som dostala niečo veľmi vzácne. Dar, s ktorým môžem smelo vykročiť do sveta. Ako v rozprávkach, keď otec vypraví syna na cesty, zabalí mu do batôžka kus chleba a dobré rady do života. Okrem toho som mala pocit, že sa vraciam do civilizácie nie po 10 dňoch, ale 10 rokoch. A mojou misiou je teraz uplatniť v praxi to, čo o čom som sa presvedčila hore v oblakoch. Už teraz pociťujem malé zmeny. Som pozornejšia a pokojnejšia, pomalšie jem, menej posudzujem ľudí a keď aj náhodou vznikajú vo mne nejaké negatívne emócie, snažím sa ihneď pochopiť ich príčinu a spracovať, transformovať ich do pozitívnej formy. Ale chce to, samozrejme, ešte veľmi veľa praxe.

Vrelo odporúčam ktorýkoľvek kurz či duchovnú obnovu v kláštore Kopan každému, kto sa zaujíma o svoju myseľ a jej nekonečný potenciál.

Viac informácií o Nepále nájdete v časti Cestovateľské rady – Nepál.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Zdravím,
Ďakujem za pekný článok, vďaka nemu som sa rozhodla podstúpiť takýto kurz, už má to dlho lákalo do takejto krajiny, tento kurz môže byt ako pekná zámienka, plus určite turistika.
Mala by som ale ešte dve otázky , treba sa na ten kurz nejako dopredu prihlásiť, cez internet ? Alebo len tam namieste, pár dni dopredu poprípade?
A ak ste tam teda pár krát boli, možno ste počuli alebo viete o niekom, kto tam učí detičky v škole , alebo je možné v nejakej rodine žiť, pomáhať s deťmi, varením, domácnostou, úrodou…
Existuje na taký dobrovoľný job nejaká stránka či firma priamo v krajine, alebo tam sa skúsiť domácich popýtať ?
Ďakujem krásne za odpoved

Dakujem za inšpiráciu! Ja som sa pred pád dnami vrátila z Vipassany , ktorú som absolvovala v Malájzii. Program bol podstatne náročnejší a chýbalo mi viac učenia – pravdepodobne preto, že som viac zvyknutá na intelektuálne pochopenie, až potom prax. Sú tieto kurzy dostupné aj v iných krajinách? Existuje nejaká všeobecná stránka, kde je možné vyselektovat si kurzy podla krajiny? (Na Vipassanu taký web existuje, preto sa pýtam.) Ďakujem

Ďakujeme za rekaciu Júlia. Kurzy (FPMT – Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition) sú dostupné aj v iných krajinách, na tejto stránke môžete hľadať podľa krajín: http://fpmt.org/centers/ ale s tým, že niektoré z nich sú iba meditačné centrá a iné – väčšie organizujú aj kurzy (napr. ako Kopan alebo veľmi populárne sú kurzy v Dharam sale, v sídle Dalajlamu v Indii – http://tushita.info/).

Velmi pekne napisane a navyse poucne.
Kazdy cloviecik na svete by takym kurzom mal prejst a svet by bol o kolko lepsi…

Veľká vďaka Ivona. Inak písala som Ti ešte dávno mail, ale vrátil sa nám. Dúfam, že Travelistan mikina slúži 😉

Ano, sluzi. Rada ju nosim. Dakujem 🙂
Mail si pisala niekedy po odovzdani mikiny? Veru nic nedoslo.

Ano, hned po tom, dokonca dvakrat a stale sa vratil mail. Iba tolko, ze ju per na 30-ke, lebo na zaciatku moze trochu pustit farbu. Ale uz je to jedno, iste si si poradila 😀

Moze byt, ze bol vtedy daky problem s mail serverom.
Ohladom prania vsetko ok.
Vy ste inak stale na cestach?

Nie. Teraz budeme mesiac doma a v júni ideme do Kazachstanu.

Ste mladá, hľadajúca. Chápem vaše nadšenie – exotika, ďaleko od „bežného“ prostredia, vypnutie od povinností, stereotypov … spoznanie čohosi nového.
Prajem Vám, aby ste hľadali ďalej. Každý človek chce byť šťastný. Rovnítko medzi zvieratkami a ľuďmi, ani čo sa týka hľadania šťastia …zamyslenie.
Byť užitočný aj pre iných – je to dobrý pocit … Život je pestrý, ľudia často nechápu alebo ani nevedia prijať naše úsilie. A my sa snažíme ďalej…
Ale kde dobiť „baterku“? – Láska – šťastie. Kde sa dobiť láskou? Sama zo seba, svojím úsilím, chcením, meditáciou…?
Prajem Vám, aby ste hľadali Pravú Lásku, tá Vám dá poznať Pravú Pravdu . A nájdete aj cestu k šťastiu pre seba, aj pre ľudí.
Tiež som hľadala, aj v cudzine. Každý človek svojím spôsobom hľadá. Iste aj cudzina nejako ovplyvnila. Ale našla som doma, na Slovensku. Aj tu sú možné pobyty s meditáciou, aj v tichu, aj so spevom, aj kladenie otázok účastníkov a odpovede prednášajúceho. Za bohatstvom duchovna, ktoré sa ponúka nášmu duchovnému životu aj fyzickému bytiu, nemusíme chodiť ďaleko. Budem sa za vás modliť, aby ste našli tú správnu cestičku, ktorá nebude ani široká, ani pohodlná, ale dovedie vás k cieľu.
Marta

Milá Marta – menovkyňa 🙂 ďakujem za peknú reakciu. Nemôžem však povedať, že hľadám nejaký konkrétny cieľ a ani sa takto sa svet nepozerám. Ale skôr spôsob ako čo najlepšie žiť a využiť svoj ľudský potenciál v tom mentálno-duchovnom zmysle. Budhizmus a meditácia (celkovo, aj tá nebudhistická :)) mi akosi sedí, rozumiem jej (do určitej miery) a hlavne nie sú to iba slová, ale je to naozaj praktické civčenie, ktorým si človek vie pomôcť. Bola som vychovaná v kresťanstve a v tom aj plánujem zostať, dokážem si však doplniť svoje hodnoty a život ešte o čosi ďalšie – meditáciu. Ciest a spôsobov je veľa, ako píšem aj v článku – pokiaľ je to pravdivá cesta. Vy ste to napríklad našli šťastie doma. Neberte prosím článok tak, že ja hľadám niečo v zahraničí 🙂 Som cestovateľ, a dobré veci, o ktorých sa dozviem a ktoré zažijem, jednoducho napíšem, aby sa o tom dozvedeli aj iní. To neznamená, že u nás doma nie je spiritualita a možnosť rozvíjania sa. Vôbec nie. Každý však nech si nájde, čo mu viac pasuje a čomu viac rozumie a vie to aj uplatniť. Ešte raz ďakujem za reakciu. Prajem Vám všetko dobré.

Pekný článok (séria), dobre sa to číta.

teším sa Tomáš, ďakujeme za pozitívnu reakciu.

Dobrý deň, článok je veľmi pekne napísaný. Tiež sa zaujímam o to čo, je pod pokrievkou toho, čo sa dnes rozšírene nazýva všeobjímajúcimi frázami ako meditácia, karma, čakry, atď.
Nemyslím si však, že to, že ide niekto do kláštora a naučí sa techniky meditácie na akúkoľvek tému pomôže človeku a ostatným na dlhý čas. Ono musíme byť sebecký a tieto všetky metódy hlavne a prv na sebe a pre seba používať, aby sme sa maximálne posnažili ten odpad (zameranie, utrpenie, nestálosť, súcit – tak ako sú nám ukazované v mainstreame) vykefovať von!
Súhlasím, že sú tieto meditácie super. Meditácia pre iných ale musí vychádzať z bytosti, ktorá vie precítiť tie základné veci ako (nestálosť, prázdnota, atď), chápe čo sú a vie viesť druhých. Keď to človek iba v „mysli“ pochopil, je to na… Preto, možno čisto iba pre záujem a v žiadnom prípade to nemyslím ako reklamu, chodím tam tiež iba učiť sa bez veiry v čokoľvek, odporúčam pozrieť si Unity in Duality kurzy. Príspevok v pohode zmažte ak sa Vám neľúbi. Ja iba zdieľam, že Unity in Duality kurzy toto, čo ste sa v Kopane učili rozoberá do hĺbky. A aj u nás na Slovensku.
Inu, pekný deň.

Práve naopak, sme radi, že ste dali vedieť, kde na SR je čosi podobné. Zrejme je o takéto veci dosť veľký záujem. Ja sama som bola na meditačnom sedení v Yogahouse v Bratislave. Najviac ma však oslovil jeden večer pred X rokmi, keď do KCDunaj v Bratislave prišiel budhistický mních (alebo geshe/láma.. už si žiaľ nepamatäm) a viedol krátku meditáciu súcitu. Bolo to fantastické a práve to ma viedlo k tomu, aby som skúsila „budhistickejšiu“ formu meditácie v Kopane.