1.diel: Rally Budapešť – Sierra Leone

1.diel: Rally Budapešť - Sierra Leone

Travelistan sa vybral na expedíciu. Trochu netradičnú…Na aute do Sierra Leonne a budeme ti prinášať zápisky z tejto cesty. Tu je prvý diel článku ,,1.diel: Rally Budapešť – Sierra Leone“

Je 6:30 ráno a budík pretne moje snívanie. Vystrelím z postele a rýchlo vykonám rannú hygienu, aby som stihol dobaliť veci. Veď dnes vyrážame na najväčšiu amatérsku súťaž Budapest – Bamako. Pre mňa je to vlastne prvá automobilová rally vôbec. Mám len 5 rokov vodičák a hľa, na čo idem. I keď viem, že ja budem z našej 4 člennej posádky šoférovať najmenej, teším sa ako keby som mal 17 rokov, keď som prvý krát išiel do sveta sám. 

Čistím si zuby, keď v tom zapípa sms, že máme menší problem. ,,Nejde nám spojka” napíše Peťo a dodá, že možno odídeme neskôr z Bratislavy. Na moje otázky, že koľko bude trvať oprava, dostávam odpoveď, že ,,neviem”. Ani si nepripúšťam, že by sme kvôli takému malému problému nikam nešli. Skrátka verím, že pôjdeme, aj keby krumple padali.

Nakoniec sa problém vyriešil rýchlejšie ako sme čakali a 9:30 už trúbi auto pod mojím oknom. Hádžem ruksak na plecia a rýchlo bežím ku kamarátom. Aj keď som už auto videl, až teraz som sa doňho zamiloval. Stroj výroby 1999 je pre mňa v tom momente najkrajším autom na parkovisku. Aj keď tu stoja autá ako Audi, Mercedes či Škodovka, tento Hyundai v žltých farbách a s veľkou nálepkou Travelistan sa mi páči najviac. Peťo spravil viac než skvelú robotu, za ktorou sa všetci v Bratislave otáčajú. Veď kto by sa neotočil za farbami, ktoré tak udrú do očí. Bratislava je už zvyknutá na iné moderné značky a keď Bratislavčania vidia na autobusových zástavkách ten zázrak, čo sa premáva na našich cestách, tak neveria. Keby sme im povedali, že s týmto ideme niekam do Afriky, určite by si zaťukali po čelo. Ale ja som hrdý tak, že chcem stiahnuť okienko a dať frajersky ruku von ako klasický dedinský čávo.

V našom Travelistan aute sme štyria. Ja, Peťo, Peťov otec Vlado, ktorý auto zohnal a pripravil na cestu do Sierra Leone a Peťo Dosedla, ktorý ide s nami aj na Bering o mesiac. Vlastne, Peťo Dosedla sa k nám pripojí až v Maroku. Vlado dupne poriadne na plyn a vyrážame do Budapešti, kde je oficiálny štart.

Na okraji centra hlavného mesta Maďarska sa stretlo takmer 300 súťažných tímov. Nielen moderné Land Cruisery, ale aj staré Lady, jeden autobus, aj motorky. Táto súťaž je hlavne o tom, aby bola zábava. Aj keď je v každom z nás niečo súťaživé, chceme si to poriadne užiť. Stretávame aj iných Slovákov, s ktorými sa fotíme, vymieňame kontakty a dohadujeme si stretnutia po ceste. Vlastne sa všetci stávame veľkou rodinou bez rozdielu národnosti. Mňa najviac fascinovali Škóti, ktorí prišli až z Orknejí a pobehujú tu v kiltoch. Úderom 14:00 zaznie gong, príhovor a oficiálne otvorenie pretekov pod dohľadom miss Maďarsko. Cez 500 divákov sleduje, ako každé auto, motorka… prejde slavobránou. Na nás prišiel rad 15:30. Vlado skúsene privedie auto na vyvýšenú plošinu, z ktorej vystrelí mini ohňostroj, zamávame publiku a naberáme smer Maroko.

Takmer 300 bláznov
1.diel: Rally Budapešť - Sierra Leone
A je to tu..Štart
1.diel: Rally Budapešť - Sierra Leone
Miss Maďarsko a ,,Big Boss rally“

Čaká nás prvá časť úseku, kedy sa každý tím musí dopraviť do marockého Marakéšu do 3 dní. Organizátor túto časť nazval super maratón. 3738 kilometrov… Dávame si silnú kávu, Redbull a vyrážame. Túto noc chceme ťahať na jeden záťah až niekam k Barcelone. Tento úsek mi pripomína tie časy, kedy sme na konci 90. rokov išli starými karosami do Grécka či do Španielska. Vtedy nikto nechcel letieť lietadlami, lebo boli pre nás veľmi drahé. Tak celú cestu som s Vladom spomínal, ako sa vtedy cestovalo. ,,Pamätáš ako sme cestovali s tými autobusmi stiahnutými na trase Bratislava – Galanta?” S Vladom nás zasiahol spomienkový optimizmus hlavne pri pocitoch, kedy sa už nevieš usadiť a telo sa dostáva do formy a la sedadlo. Takto sme ťahali až 29 hodín a prešli okolo 2400 kilometrov. 

1.diel: Rally Budapešť - Sierra Leone
Peťo a jeho otec Vlado šoférujú veľmi profesionálne

A viete, čo sa nám najviac páčilo? Že sme po ceste stretávali ,,naše autá”, ktoré sme rozpoznali podľa farieb súťaže a trúbili sme na seba. Vtedy zabudnete na únavu a cítite nejakú tú zvláštnu spolupatričnosť, ktorá sa dá vysvetliť len vtedy, keď to zažijete. 

A tu naše zápisky končia niekde v centre Španielska, kde sme to upichli, aby sme prespali.

Článok ,,1.diel: Rally Budapešť – Sierra Leone“ bude mať pokračovanie, keď prídeme do civilizácie. Zatiaľ nás môžeš sledovať aj na www.instagram.com/travelistan.sk

Alebo si chceš prečítať článok o tom, že sa zbytočne bojíme Afriky? Ak chceš prekonať strach, prečítaj si článok tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.