Transsibírska magistrála – itinerár cesty, rozpočet a víza

Transsibírska magistrála - itinerár cesty, rozpočet a víza

Vitajte v našom itinerári k ceste naprieč Sibírou! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

V tomto článku ,,Transsibírska magistrála – itinerár cesty, rozpočet a víza“ sa dočítaš všetky podstatné informácie k legendárnemu vlaku z Moskvy do Vladivostoku. Článok obsahuje aj videá či iné dôležité informácie.

Itinerár cesty

1.deň: Let do Moskvy.

2.- 3. deň: Prehliadka Moskvy

  • Červené námestie – najkrajšie námestie v Rusku, kde nájdeš Chrám Vasilija Blaženého.
  • Mauzóleum Lenina – otvorené každý deň okrem pondelka, štvrtka a sviatkov od 10:00 do 13:00. Nesmie sa vojsť s akoukoľvek taškou a vodou. Rady už nie sú také dlhé ako kedysi. Do mauzólea sa dostaneš do 30 min.. Vo vnútri je zakázané fotografovať.
  • Kremeľ – sídlo nielen ruského prezidenta, ale aj chrámov, ktoré boli miestom korunovácie a pochovávania prvých ruských cárov. Lístky sa kupujú pred Kremľom v informačnom stredisku neďaleko Macdonaldu.
  • Lomonosova univerzita – dovnútra sa síce nedostaneš, ale výhľad na Moskvu je nádherný.
  • Metro – byť v Moskve a nepozrieť si metro je, ako keby si tam ani nebol. Najkrajšie metrové stanice sú Kievskaja, Novoslobodskaja, Komsomolskaja a Kurskaja. Lístok stojí 55 RUB a platí, kým nevyjdeš von z metra. Znalosť ruštiny sa oplatí, lebo drvivá väčšina nápisov je ešte stále iba v ruštine.
  • Chrám Krista Spasiteľa – chrám pre všetkých, ktorí padli počas Napoleonových vojen. Neskôr bol zbúraný Stalinom a znovu postavený za Jeľcina. Chrám je voľne prístupný. Nevpustia ťa však, ak máš oblečené krátke nohavice alebo tričko na ramienka.
  • Boľšoj teatr – každému vrelo odporúčam ísť na balet, aj keď v zásade nie si jeho fanúšikom. Je tu najlepšia baletná scéna na svete, ktorá prebudí aj kultúrneho analfabeta. Lístky si treba zabezpečiť vopred na tejto oficiálnej a  vyskúšanej stránke http://www.bolshoi.ru/en/. Nikdy nekupuj lístky mimo oficiálnych miest!

5.deň: Nástup do vlaku – podľa toho, ktorý vlak viď http://www.rzd.ru/. Všetky podstatné informácie ohľadom transsibírskej magistrály nájdeš v prehľadnom článku tu

6.deň: Prejdeš pohorie Ural a na kilometrovníku 1777  prekročíš hranicu medzi Európou a Áziou. Na večer prídeš do mesta Jekaterinburg. Noc v Jekaterinburgu.

7.deň: Prehliadka mesta, kde bola zavraždená cárska rodina. Mesto plné parkov, historických budov, hrob československých legionárov, ale aj sochy Lenina. Večer nasadneš na vlak a ide sa na 24 hodinovú cestu smerom k ďalšiemu ruskému mesto Novosibirsk. Noc vo vlaku.

8.deň: Večer príchod do Novosibirsku. Noc v centre Novosibirska.

9.deň: Tento deň sa vyberieš na prehliadku Novosibirsku. Samotné mesto je podľa mňa tak na 3 – 4 hodiny. Poobede by som išiel do akademického mesta Akademgorodok, ktoré bolo v časoch ZSSR nielen hermeticky uzavreté, ale boli tu sústredené najväčšie vedecké mozgové kapacity. Univerzity, moderné bytovky, kiná a prvý bar v Sovietskom zväze.  Mesto je vzdialené asi 30 kilometrov a ide sem doprava každú chvíľu v cene 2 eur na osobu. Ide sem verejná doprava číslo 8 od autobusovej stanici. Lístok stojí 18 rubľov, čo je asi 30 centov. Večer odchod vlakom do Irkutska. Noc vo vlaku.

8.deň: Celý deň prechádzaš cez nekonečnú Sibír. Noc vo vlaku.

9.deň: Príchod do mesta Irkutsk, ktoré bolo postavené dekabristami a je známe svojou drevenou architektúrou. Ortodoxné chrámy, drevené domčeky, centrum mesta v klasicistickom štýle, ale aj socha Lenina. Trhovisko, kde dostaneš kvalitné syry, tvarohy či pirôžky. Noc v Irkutsku.

10.deň: Výlet k jazeru Bajkal. Hodinová jazda do dedinky Listvyanka k najväčšiemu sladkovodnému jazeru na svete, ktoré sústreďuje 1/6 všetkej sladkej vody. Cesta od miestneho trhoviska v centre mesta Irkutska cca 70 minút a cena cca 3 eurá na osobu.

  • Listvyanka je malá dedinka, kde je najviac zaujímavé múzeum Bajkalu a miestne trhovisko, kde dostať miestnu špecialitu – Omul (údená ryba

11.deň: Ráno nasadneš na vlak a smer Ulan Ude, tam by si mali prísť po cca 7 hodinách. Je to centrum Burjatov.

12.deň: Ulan Ude a na obed vlakom smer Chabarovsk.

13.deň: Celý deň vo vlaku

14.deň: Navečer príchod do Chabarovsku

15.deň: Chabarovsk. Večerným vlakom do Vladivostoku.

16.deň: Príchod ráno do Vladivostoku.

17.deň: Vladivostok.

18.deň. Odchod domov lietadlom s prestupom v Moskve, alebo môžeš pokračovať do Číny, alebo loďou do Južnej Kórey či Japonska.

Ak by si skôr chcel spojiť cestu s Mongolskom, tak najlepšie je ísť z Ulan Ude do Ulanbátaru. S Mongolskom sa dobre spája aj hlavné mesto Číny Peking. Do Mongolska a Číny potrebuješ víza. Všetky potrebné informácie nájdeš na stránke Travelistanu. O Mongolsku nájdeš tu a o Číne tu.

Ruské víza

Občania Slovenskej republiky potrebujú na návštevu Ruska víza, o ktoré môžu požiadať v Bratislave na Veľvyslanectve Ruskej federácie – http://slovakia.mid.ru/sk/web/svk/.  V súčasnosti si musíš rezervovať termín osobnej návštevy na účely spracovania tvojej žiadosti a odovzdania potrebných dokumentov. Máš dve možnosti. Buď pôjdeš cez

Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, ktoré má však v zásade veľmi málo voľných termínov a musíš sa objednať vo väčšom predstihu, alebo to skús cez  Ruské vízové centrum v Bratislave na Klemensovej ulici 2A, ktoré si za vízový proces síce vyberá servisný poplatok 25 EUR, ale má viac termínov a je to teda rýchlejšie.

Koľko to vyjde?

Víza – cca 100 eur

Vlak – najnižšia trieda so zástavkami od 140 Eur, ak by si si vybral uzatváracie kupé tak od 300 Eur za celú cestu.

Strava – počítaj tak 10 Eur na deň

Hotel – dnes je ubytovanie od 8 eur. 3 hviezdičkový hotel od 20 Eur, 4 hviezdičkový od 40 Eur

Kvalitná vodka  – fľaša 0,5 od 4 Eur

Náklady na miestnu dopravu zo železničnej stanice do centra mesta atď tak cca 50 Eur

Celkovo bez letenky by si sa vedel zmestiť na 19 dní s vízami, dopravou atď. od 650 Eur.

Transsibírska magistrála nie je vôbec ťažká na organizáciu. Stačí len chcieť. Jazyková bariéru nepocítiš, lebo náš jazyk patrí do rovnakej jazykovej skupiny. Ak to zvládnu Číňania ale Angličania, ktorí nevedia ani mäkké f po rusky, tak ver, že ty to zvládneš. Všetky potrebné doplňujúce informácie ohľadom transsibírskej nájdeš tu.

Máš otázky na článok ,,Transsibírska magistrála – itinerár cesty, rozpočet a víza“? Daj do komentu a radi odpovieme.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobry den ,26/11/2022 chysta sa niekto este v tomto roku na transibirsku magistralu ? alebo neviete kde najist nejakych slusnych spolucestujucich ? Dakujem za info , s pozdravom Miroslav