Svätý Vincent a Grenadíny – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k ostrovom Svätý Vincent a Grenadíny! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Pre občanov SR – bezvízový styk za účelom turistiky do 30 dní. Za iným účelom ako turistika sú potrebné víza. Pri vstupe je potrebné preukázať spätnú letenku.  V prípade potreby predĺžiť si pobyt je potrebné obrátiť sa na ministerstvo národnej bezpečnosti (Ministry of national security, air & sea port development) v Kinstowne.

Popis ostrova

Celková rozloha ostrova je 389 kilometrov štvorcových. Tento štát tvorí 32 ostrovov, z ktorých je 9 obývaných.

Svätý Vincent a Grenadíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Krátka histrória

Do 18. storočia sa karibskí Indiáni intenzívne bránili európskemu osídľovaniu, Ostrov sa stal útočiskom pre afrických otrokov utekajúcich zo Svätej Lucie a Grenady, Miešali sa tu s pôvodným indiánskym obyvateľstvom, pričom ich potomkovia sú známi ako „čierni Karibovia“ („black Caribs“). Od roku 1719 francúzski usadlíci pestovali kávu, tabak, indigo, bavlnu a cukor na plantážach. V roku 1763 sa Svätý Vincent dostal pod nadvládu Veľkej Británie. V roku 1776 bolo ustanovené prvé zastupiteľské zhromaždenie. V roku 1779 ostrov prešiel do rúk Francúzska. V roku 1783 Versailleskou zmluvou ostrov získala opäť Veľká Británia. V roku1796 sa uskutočnilo povstanie čiernych Karibov vedených francúzskym radikálom Victorom Hughuesom proti britskej nadvláde. V roku 1834 bolo zrušené otroctvo. Nedostatok pracovných síl v 40. rokoch 19. storočia viedol k nárastu počtu portugalských prisťahovalcov. V roku 1877 bola ustanovená korunná koloniálna vláda. V roku1925 bola vytvorená legislatívna rada. V roku 1951 bolo upravené všeobecné volebné právo. V roku 1958 sa Svätý Vincent stal členom Západoindickej federácie. V roku1962 Svätý Vincent získava pridruženú štátnosť. V roku 1979 Svätý Vincent ako jeden z posledných členov Britskej správy Windwardských ostrovov získava úplnú nezávislosť.

Kedy ísť?

Najlepším obdobím nielen na cesty do tejto oblasti, ale aj do Karibiku je obdobie od konca novembra do apríla, keď je obdobie sucha. Ostatné mesiace sú daždivé a hlavne august je známy tým, že sem zavítajú hurikány. Preto sa nikdy nedaj zlákať lacnými letenkami. Ak by ťa zachytil hurikán, vtedy nič nelieta, nikam sa nedá dostať a aj hotely majú oznamy, že v prípade hurikánu si vyhradzujú právo zavrieť hotel bez nároku na vrátenie peňazí.

Svätý Vincent a Grenadíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ako sa tam viem dostať?

Letecky

Najlepšie je sem letieť. Najjednoduchší spôsob z Európy je letieť s British Airways s prestupom na Barbadose.

Medzinárodné letisko má takisto spojenie s USA cez American Airlines (Miami) a s Trinidadom a Tobagom.

Ak by si chcel vidieť aj iné karibské ostrovy, najväčšou aerolinkou je LIAT. Pozri článok, ako si vieš jednoducho naplánovať cestu tu.

Medzi ostrovmi hlavnými ostrovmi premáva pravidelná lodná doprava.  

Svätý Vincent a Grenadíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ceny, ubytovanie…

Karibik nie je lacnou záležitosťou. Svätý Vincent patrí medzi lacnejšie karibské ostrovy. Napríklad Kuba je omnoho drahšia ako Svätý Vincent.

Na Svätom Vincente platí východokaribský dolár a pomer k euru nájdeš tu.  Dá sa platiť aj americkým dolárom

  • Jedlo v lokálnej reštaurácii bez nápoja od 5 eur
  • Guest house od 20 eur
  • 3-hviezdičkový hotel od 45 eur
  • 4-hviezdičkový hotel od 80 eur
  • 5-hviezdičkový hotel od 140 eur
  • Prenajatie auta na celý deň bez poistky od 50 ‒ 80 eur
  • Taxík z letiska do hlavného mesta Kingstown od 15 eur (cena pre štyroch, ak cestujete viacerí a pôjdete minivanom plus 10 ECB za každého navyše)

Treba povedať, že ceny ubytovanie sa delia na ,,sezónu” (december – apríl) a ,,mimo sezónu” (máj – november)

Ako sa po ostrove pohybovať?

Najlepšia možnosť je prenajať si auto a prejsť si ostrov pekne dookola. Verejná doprava na tomto malom ostrove funguje, ale veľmi nepravidelne. Výhodou auta je aj to, že môžeš zastaviť, kde len chceš a dáva ti oveľa väčšiu flexibilitu pri cestovaní.

Ak sa rozhodneš prenajať auto, mysli na to, že je lepšie urobiť si rezerváciu dopredu cez autopožičovne, ako je Sixt či Avis. Spoliehať sa, že dostaneš auto priamo na mieste, je veľmi riskantné. Nie je tu toľko áut a každý, kto sám cestuje, chce mať auto na pár dní.

Na požičanie auta potrebuješ klasický vodičský preukaz a medzinárodný vodičský preukaz (ten niekedy nevyžadujú, ale nikdy nevieš, na koho natrafíš. Vybavíš si ho na počkanie na hociktorom policajnom oddelení za poplatok 6,50 eura.)

Šoféruje sa tu po ľavej strane, a preto je asi najlepšou voľbou automat. Terén je síce asfaltový, ale sú tu často serpentíny a vysoké prevýšenia. Takisto maj na pamäti, že vzdialenosti tu majú inú dimenziu. 50 kilometrov ti zaberie aj 90 minút ‒ úzke cesty, retardéry, zápchy.

Koľko treba času na ostrov?

Ak by si pristál na hlavnom ostrove, kde sa nachádza hlavné mesto Kingstown, tak tento ostrov prejdeš za celý deň. Neočakávaj tu žiadne exkluzívne pláže, ale skôr prírodu ako sú vodopády (ak porovnáš s Grenadou, tak sú menšie).

Hlavný ostrov

  • Kingstown – hlavné mesto krajiny, kde ťa skôr zaujme miestny trh a botanická záhrada, kde sa nachádzajú aj endemické papagáje. Za zmienku stojí aj miestny kostol s krásnou drevenou výstavbou
  • Vodopády – Dark view a Trinity falls
  • Pláže – Wallilabu – miesto, kde sa nakrúcali ,,Piráti z Karibiku”
  • Layou – mezoamerické reliéfy

Ak by si chcel ísť a vidieť klasické krásne pláže s tyrkysovým morom, musíš ísť na iné ostrov.

  • Ostrov Bequi – miestnym trajektom z Kingstownu sa sem dostaneš za cca. hodinu. Asi najznámejšou plážou je ,,Princess Margaret bay”
  • Ostrov Union – najlepšie je sem letieť miestnou aerolínkou http://mustique.com/ , lebo trajekt niekedy ide a niekedy nie. Na tomto ostrove je krásnou plážou Chatham Bay a Bloody Bay. Takisto odtaľto ide miestna lodná doprava na krásne ostrovčeky, kde sa dá aj bývať – Mayreu, Palm a Petit Saint Vincent (všetky tieto ostrovy spĺňajú najvyššie nároky na krásnu pláž)
Svätý Vincent a Grenadíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ak by si nemal toľko času a chcel vidieť všetko naraz, odporúčam ísť cez miestnu CK http://www.fantaseatours.com/ a konkrétne na výlet Tobago Cays a Mayreu. Výlet stojí na osobu 150 USD (cena 2018). Podmienkou je, že na výlet musia ísť minimálne 10 ľudí. Preto ak cestuješ sám, radšej sa dopredu informuj o dátume, kedy by si mohol ísť.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na ostrove Sv. Vincent.

Ak by si teda chcel vidieť krásne pláže, užiť si ich, buď tu minimálne 6 dní. Ak by si chcel prísť len na hlavná ostrov a ísť na jednodňový výlet, tak potom 3 dni.

Chceš karibský ostrov Grenadu spojiť s inými peknými ostrovmi? Pozri návod ako na to a hlavne tu nájdeš itinerár cesty.

Láka ťa Tichomorie? Návod, ako precestovať tichomorské ostrovy, nájdeš tu

 




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.