Everest Base Camp trek – let do Lukly, povolenia a ceny

Jednoznačne najpopulárnejší a najturistickejší trek v Himalájach. Zvládne ho každý, kto rád chodí po horách, je priemerne fyzicky zdatný a 11-14 dní chodenia považuje za výborný nápad. Trek k základnému táboru Everestu sme absolvovali v apríli 2017 a teraz vám prinášame čerstvé informácie a rady ako to viete zvládnuť aj vy.

Na trek sme sa vybrali iba dvaja bez sprievodcu a bez nosiča batožiny. Čo sme si nabalili, to sme si aj odniesli. Naše batohy vážili po 12 kg (Marta) resp. 14 kg (Martin) vrátane vody a zrkadlovky. Pokiaľ si nenajímate nosiča, viac kíl sa neodporúča niesť. Mali sme šťastie na výborné počasie, jasnú oblohu a fantastické výhľady na 6 až 8 tisícové himalájske vrchy, ako aj velikánske ľadovce. Vďaka dramatickým výhľadom a relatívnej náročnosti trasy patrí Everest Base Camp trek (EBC trek) medzi najlepšie outdoorové zážitky aké sme kedy zažili.

Everest Base Camp trek

Na let do Lukly majte časovú rezervu

Trek k Base Campu je zážitkom od prvej do poslednej sekundy. Začína totiž pomerne neistým odletom do Lukly a váš výlet týmto, priam adrenalínovým letom, aj končí. Lieta sa malými ca. 14-16 miestnymi lietadlami a lety sú mimoriadne závislé od poveternostných podmienok. V ideálnom prípade odletíte načas, často sa však čaká 2 až 4 dni. Ak váš let zrušia, nemusíte sa báť o stratu peňazí. Jednoducho vás prebookujú na ďalší deň – nie však na rovnaký čas, ale na let, ktorý je voľný. Ďalší deň majú totiž prednosť tí turisti, ktorí majú na daný let kúpenú letenku a nie tí, ktorým bol deň predtým zrušený let.

Pokiaľ ide o nás, mali sme rozdielne letenky. Ja som odletela presne načas, Martin sa dostal do Lukly až na tretí deň. Pri plánovaní pobytu v Nepále a trekingu preto počítajte s rezervnými dňami, aby ste neostali sklamaný, že vám to nevyšlo len kvôli nedostatku času.

Everest Base Camp trek
Tenzing-Hillary Airport Lukla

A prečo je let adrenalínový? Možno budete mať hladký a ničím nerušený let. Ak sú však turbulencie, možno sa vám budú potiť dlane a prsty budete zatínať do sedadla. Lietadlo sa začne trochu triasť a kývať, potom zrazu klesne tak prudko, že vám behajú mravce v bruchu, potom sa zase zatrasie a zase prudko klesne. Niektorí pasažieri sa smejú, iní prevracajú očami. „Je toto normálne?“ pýtam, sa mladého Nepálca, ktorý je sprievodcom päťčlennej skupinky. „Nie je,“ smeje sa a dáva mi najavo, že turbulencie sú trošku silnejšie ako obvykle. „Ale už o chvíľu pristávame,“ dodal na upokojenie. Mal pravdu. Ani nie o päť minút pristávame na jednom z najnebezpečnejších letísk na svete. Pristávacia dráha má totiž iba 527 m a končí sa v skale.

Letenky si môžete cez miestne cestovné kancelárie alebo online, ideálne aj niekoľkotýždňovom časovom predstihu. Overili sa nám tieto vnútroštátne letecké spoločnosti:

Yeti Airlineshttps://www.yetiairlines.com/ – jednosmerná letenka stojí 148 USD, spiatočná 296 USD (=cena pre zahraničných turistov)

Goma Airhttp://www.gomaair.com/ – jednosmerná letenka stojí 158 USD, spiatočná 316 USD (=cena pre zahraničných turistov)

Obe spoločnosti sú spoľahlivé. Letenky si vytlačte, pretože bez toho vás nemusia pustiť do letiskovej haly (letenky kontrolujú pri vstupe). Lietadlá letia najmä ráno (ca. medzi 7.30-11.00) a čím skorší let si vyberiete, tým väčšia je pravdepodobnosť odletu, keďže v ranných hodinách je lepšie počasie.

Ideálne je kúpiť si spiatočnú letenku. Stretli sme však aj ľudí, ktorí nevedeli, kedy presne budú chcieť letieť naspäť – napríklad, ak si chceli trek predĺžiť. V tom prípade môžete pár dní pred odletom, keď už budete na ceste späť, poprosiť recepciu hotela/guest house-u, aby vám telefonicky rezervovali let. Nenechávajte si to však na poslednú chvíľu. Lety bývajú dosť plné.

Do podpalubia si smiete zobrať maximálne 10 kg batožiny (checked bag) a jeden kus príručnej batožiny (carry on) maximálne do 5 kg. Za nadváhu sa platí ca. 1 USD/kg.

Lety sú zrušené a vy už nemôžete dlhšie čakať

Keď lietadlá už niekoľko dní nelietajú do Lukly a vás súri čas, v tom prípade máte na výber z dvoch možností: helikoptéra alebo ísť po zemi.

Helikoptéra z Kathmandu do Lukly stojí okolo 2500 USD (spiatočná tarifa) pre 4-5 osôb. Aj keď idete síce iba jedným smerom (do Lukly), vrtuľník sa musí vrátiť do Kathmandu, takže zaplatiť musíte za cestu tam aj späť.

Druhá možnosť je ísť po zemi do dedinky Jiri, napríklad džípom. Odtiaľ potom trvá výstup do Namche Bazaaru 4-5 dní. (Len na porovnanie: túra z Lukly do Namche Bazaaru trvá 2 dni.)

Everest Base Camp trek

Everest Base Camp trek
Modlitebné vlajky a vrch Ama Dablam (6812 m)

Everest Base Camp trekPovolenie na trek (permit)

Ak plánujete ísť na Everest Base Camp trek, potrebujete na to:

  • TIMS (Trekkers´ Information Managment System) – všeobecné povolenie na treking v Nepále,
  • povolenie do národného parku Sagarmatha.

Počas treku sú viaceré check pointy, kde vám povolenia skontrolujú, takže táto povinnosť sa nedá obísť. Obe povolenia vybavíte spolu v Kathmandu – Nepal Tourism Board (mapa) počas úradných hodín. Kancelária je otvorená od 10.00 do 17.00 sedem dní v týždni okrem štátnych sviatkov, ale je lepšie ísť tam doobeda. Taxík z centra mesta stojí 300 NPR, čiže necelé 3 eurá. Na získanie povolenia potrebujete:

  • cestovný pas s nepálskymi vízami
  • 2 fotografie pasového formátu
  • poistenie (vypĺňate číslo poisteneckej zmluvy) – pokiaľ ide o poistenie, pri vybavovaní nekontrolujú, či máte aj poistenie do hôr, ale určite odporúčame takéto poistenie uzavrieť (napríklad horské poistenie Alpenverein, ktoré môžete uzavrieť aj na počkanie v predajniach Trekland alebo online na www.trekland.sk/alpenverein), pretože v prípade eventuálnej záchrannej akcie je cena vrtuľníka v zásade 2500 USD/hodinu a môže sa zvyšovať v závislosti od konkrétnej situácie.
  • vyplniť potrebné formuláre

Cena povolenia je 5700 NPR/osoba (z toho 2000 za TIMS a 5700 za povolenie do národného parku).

Ak by ste nemali čas na vybavovanie permitu v Kathmandu, môžete to skúsiť aj v úvode treku v dedine Monjo, kde sa nachádza prvý check point. Povolenie do národného parku Sagarmatha sa tam dá kúpiť za rovnakú cenu ako v Kathmandu, avšak povolenie TIMS tam stojí dvojnásobok bežnej ceny. Pripomíname však, že vybavovanie povolenia v Monjo nie je štandardný postup, a preto to nemusí vyjsť na sto percent. Počuli sme aj prípady, keď na check pointe nemali k dispozícii formuláre pre TIMS, a tak povolenie nevedeli vydať. Všetky potrebné dokumenty preto radšej vybavujte vopred v Kathmandu.

V prípade, že idete cez miestnu cestovnú kanceláriu ako skupina, tá za vás vybaví všetky potrebné povolenia a nemusíte ísť do Nepal Tourism Board osobne.

Everest Base Camp trek

Everest Base Camp trek
Martin takmer zapadol medzi nosičmi
Everest Base Camp trek
Ktorýže je môj batoh? 🙂

 

Ceny za sprievodcov (guide) a nosičov (porter)

Nie je nič výnimočné mať na treku posilu vo forme guida a portera. Počas  EBC treku využívajú tieto služby mnohí turisti.

Guide je osožný najmä vtedy, ak ste viacčlenná skupinka. Stratiť sa na treku veľmi nedá, ale guide vám skvele poslúži, keď prídete do vyššie položených dedín, kde môže byť problém nájsť ubytovanie kvôli nedostatku ubytovacej kapacity. Guide má okrem toho vedomosti o okolí a rozpráva po anglicky, takže sa toho dozviete viac, ako keď idete sami. Guide rozhoduje, o koľkej vyrazíte daný deň, kde budete spať a rieši všetky potrebné organizačné veci za vás.

Porter zvyčajne nerozpráva po anglicky alebo len málo. Porter sa vám zíde, ak nechcete vláčiť na chrbte veľa kíl. Jeden nosič vám zoberie veci maximálne do 18-20 kg, ak idete na EBC trek. (Ak idete na ľahší trek iba do nadmorskej výšky 3000 m, v tom prípade odnesie nosič aj 25 kg.) „Sú však agentúry, ktoré im dávajú nosiť aj viac kíl, dokonca až okolo 30 kg,“ dozvedám sa od Subina Thakuriho, majiteľa cestovnej kancelárie Utmost Adventure Trekking Ltd. v Kathmandu a z jeho výrazu chápem, že to je prehnane veľa. „Situácia porterov sa však výrazne zlepšila oproti minulosti. Kedysi niesli na chrbte aj 40 kg. Dnes už platí v tejto oblasti viac pravidiel.“

V Kathmandu nájdete obrovské množstvo cestovných kancelárií, ktoré organizujú treky. Ich služby si nemusíte nevyhnutne organizovať v predstihu. Stačí, ak začnete vybavovať na mieste 1-2 dni pred trekom.

Everest Base Camp trek
Miestny – neexpedičný – nosič

Everest Base Camp trek

Everest Base Camp trek
Ja si nesiem 12 kg, miestni šerpovia niekedy až 90 kg…

Ceny: guide – 35 USD/deň, porter – 22-25 USD/deň. Okrem toho sa očakáva ešte tip (všimné). „Nie je stanovená nijaká pevná suma a nie je to, samozrejme, povinné. Ale, ak na treku všetko klapne a ste šťastní a spokojní, tip je veľmi vítaný. Turisti dávajú rôzne sumy od 2 USD/deň až po 20 USD/deň,“ vysvetľuje mi Subin, ktorí sám kedysi začínal ako porter, neskôr guide, pracoval aj ako sprievodca pre Tibet a dnes už vlastní a riadi renomovanú agentúru v strede Thamelu. „Pri cenách mojich sprievodcov a nosičov treba vziať do úvahy, že majú dobré poistenie, takže nemôžu byť lacní. Okrem toho je to sezónna práca. Za šesť mesiacov si musia zarobiť na zvyšných šesť – mimosezónnych.“

Ide o štandardné ceny podľa cenníka Utmost Adventure Trekking Ltd.. Cena vôbec nie je vysoká, najmä ak ste v skupine viacerí, takže sa náklady pomerne rozdelia. Iné agentúry podobnej kvality majú podobné ceny. Pravdepodobne nájdete alebo zjednáte aj nižšie ceny, ale v tom prípade počítajte aj s nižšou kvalitou výbavy a služieb.

Everest Base Camp trek
Nad dedinou Dingboche
Everest Base Camp trek
Ama Dablam na sklonku dňa

Everest Base Camp trek

pokračovaní článku o Everest Base Camp treku sa budeme venovať odporúčanému itineráru, priebehu a rozpočtu treku.

Touto cestou ďakujeme spoločnosti Trekland za materiálnu výbavu – batoh Thule Versant 60 L a kapsu na zrkadlovku –, ktorou podporili náš trek pod Everest.

Viac informácií o Nepále nájdete v časti Cestovateľské rady – Nepál. Viac o ďalších trekoch v Himalájach sa dozviete v časti Nepál – Treking.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj prosim ta ja som skusal tu letecku spolocnost Goma Air a bol som presmerovany na stranku https://summitair.com.np/ kupil som letenky a jedine co mi prislo je faktura o zaplateni a zadne letenky. Kupil som izh 4 dni dozadu. Ako dlho si cakal na letenky? Uz som im pisal a neodpisali lebo dostat len jednoduchu fakturu o zaplateni mi pride velmi malo len s menom a nic ani datumy ani let absolutne nic tam neni.

Dobry den,
ja by som sa chcel opytat na Everest Base Camp kam by som chcel ist v druhej polovicke Juna s tym ze z Lukly by som mohol zacat trek okolo 16-17 Juna a navrat do Lukly koncom Juna alebo v prvych dnoch Jula. Obavam sa havne kvoli pocasiu, je to uz menej odporucane tam ist v tom case? Ako je to s ubytovanim, staci ist tzv. na blind alebo treba mat ubytovanie uz zajednane v dedinach? Co som sa docital tak by to nemalo byt tak velmi uz preplenene v tom obdodi turastami v ubytovniach.
Dakujem vopred za kazdu radu.

Dobrý deň Jozef,
od konca mája – začiatkom júna prichádza monzún, čo znamená veľa dažďa, malú viditeľnosť, hory budú v oblakoch väčšinu času a lety do Lukly môžu byť zrušené (aj niekoľko dní, až kým nebudú dobré podmienky na let). V júli napr. vraj priemerne prší 22 dní v mesiaci. Začiatok júna by to ešte mohlo byť relatívne OK, ale koniec júna už môže byť veľmi zlý. Ťažko povedať, nikto Vám počasie neodhadne presne. Napríklad tento rok je celkovo nejaký nevyspitateľný: apríl zvykne bežne byť suchý a teplý, no tento rok od začiatku apríla veľa pršalo. Fakt je, že jún-júl je nevhodné obdobie na EBC trek. Ale v tom čase sme tam osobne ešte neboli. Sú ľudia, ktorí trekujú v tom čase, ale iba pár stovák. V hlavnej sezóne chodia tisíce – to len na porovnanie. Pokiaľ ide o ubytovanie, nie je treba rezervovať. Problém s nedostatkom kapacity býva iba v posledných dvoch dedinách (Lobuche a Gorak Shep), ale aj tam iba v najfrekventovanejších mesiacoch. V 2. časti píšeme, čo sa dá v takom prípade robiť: http://travelistan.sk/everest-base-camp-trek-itinerar-priebeh-a-rozpocet-treku/