Ako si správne vybrať destináciu v Afrike

Láka ťa Afrika a nevieš, kam ísť? Ktorá oblasť je nebezpečná a ktorá je naopak úplne bezpečná? Kam nechodia davy turistov alebo ktorá krajina je ekonomicky výhodná? V tomto článku ti predstavím jednotlivé destinácie.

Intro

Afrika má na Slovensku zlé meno. Naschvál píšem: na Slovensku, lebo vo svete začínajú africký kontinent veľmi vyhľadávať nielen cestovatelia, ale napríklad aj rodiny s deťmi. Možno si teraz ťukáš prstom na čelo a pred tebou sa vynoria všetky tie negatívne články z médií o čiernom kontinente.

Na jednej strane neveríme médiám, ale podvedome prijímame informácie, ktoré si nevieme a niekedy aj nechceme overiť. O tom, prečo sa trochu neoprávnene bojíme Afriky, som napísal podrobný článok, ktorý nájdeš tu.

Napríklad tento článok píšem v Malawi, kam chodia anglické rodiny so svojimi deťmi nielen na safari, ale aj oddýchnuť si ku krásnemu čistému jazeru menom Malawi. Afrika vie byť prosto mega zaujímavá a zážitková.

Ako si správne vybrať destináciu v Afrike
Lev v národnom parku Liwonde – Malawi

Asi najväčšie obavy sú o bezpečnosť. Mnoho cestovateľov si myslí, že je tu vojna. Dokonca ma niekto presviedčal, že v každej africkej krajine zúri vojna a len blázon sa tam vyberie. Pochopiteľne, sú oblasti, kam sa nesmie ísť a kde sa ti niečo môže stať. Takými krajinami sú Somálsko, Stredoafrická republika, Kongo, Líbya či Južný Sudán. Ale čo ďalších vyše 40 krajín? Je tam mier.

Nikdy som nebol v Afrike

Ak si nikdy nebol v Ázii, asi sa hneď nevyberieš do hôr Tadžikistanu, ale do Thajska či na Srí Lanku alebo do Vietnamu. Podobne je to s Afrikou. Treba začať niečím menej „šokujúcim“ a naučiť sa vnímať tento kontinent.

Asi najlepšou destináciou na začiatku je navštíviť destinácie ako kombináciu Keňa – Tanzánia – Zanzibar, kde zažiješ v rámci krátkeho času safari, krásne more, alebo môžeš vystúpiť na najvyšší vrch Afriky. V tejto časti sveta fungujú služby na dobrej úrovni a ak si potrpíš aj na komfort, budeš viac než spokojný.

Pre toho, kto by chcel zažiť niečo akčnejšie, dobrou voľbou je prenajať si auto a prejsť JAR, Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe. Táto trasa ponúka pre cestovateľov širokú paletu zážitkov (púšte, safari, vodopády, hlboké kaňony či dramatické pobrežie Namíbie) a vie si to každý nielen sám pripraviť, ale aj zorganizovať. Táto kombinácia je asi najpopulárnejšia pre mladých Nemcov či Talianov. A bezpečnosť? Ver, že je to bezpečnejšie, ako si myslíš.

Kempovanie na ceste Zimbabwe, Botswana, Namíbia a J.A.R.

Treba ešte spomenúť krajiny ako Maroko, Etiópiu či Rwandu (áno, nepomýlil som sa, Rwanda je veľmi bezpečná krajina)

Rád by som zažil Afriku, kde neminiem veľa

V predchádzajúcom článku som spomínal, že Afrika je drahá. Väčšina krajín je drahšia, než keby si šiel do klasických destinácii v Ázii. Avšak africký kontinent ponúka oblasti, kde minieš rovnako, akoby si cestoval cez Vietnam či Thajsko. Takýmito destináciami sú Maroko, Madagaskar, Mozambik, Etiópia, Senegal, Malawi alebo Sudán. Samozrejme, že vymenované krajiny ponúkajú aj pre náročného cestovateľa vysoký štandard služieb.

Kam ísť, kde nestretnem veľa ľudí

Napriek tomu, že všetci sme turisti, nechceme stretnúť iných turistov a sem-tam na nich nadávame. Ak by si chcel vidieť krajiny, kde si budeš pripadať ako povedzme v Iráne alebo v Barme pred desiatimi rokmi, zameraj svoju pozornosť na oblasti ako Mozambik, Eritrea, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov alebo oblasť západnej Afriky pri Guinejskom zálive.

Som blázon a rád by som zažil niečo „divoké“

Ak si už bol takmer všade a chceš zažiť niečo, kam veľa ľudí nechodí, tak sa vyber do oblastí, ako je Kongo, Somálsko (Somaliland), Čad, Niger… Tu však chcem povedať, že si máš vždy overiť momentálnu situáciu.

Krížom cez Kongo

Najlepšie je zavolať na miestnu ambasádu a spýtať sa na situáciu. Dnes sú ambasády a veľvyslanectvá aj malými turistickými informáciami, ktoré poskytujú relevantné informácie. Nikdy neber vážne informácie, ktoré opisovali situáciu spred roka. Ak by si mal otázky, môžeš takisto napísať na môj email info@travelistan.sk , kde ti rád odpoviem.

Potrebuješ pomôcť so zostavením cesty? Rád by si mal pripravenú cestu s množstvom zážitkov? Využi moje skúsenosti z Afriky (precestoval som 38 afrických krajín) vo svoj prospech.

Ak hľadáš základné cestovateľské itineráre do celého sveta, pozri sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Prevapilo ma, že si nespomenul v článku krajinu ako Egypt, ktorá je populárna a má nádherné historické pamiatky. Ako je to teraz s Egyptom? Je nebezpečný pre samostatné cestovanie bze cestovky??

Egypt je krajinou, kde sa neustále mení situácia. Ono cestovať sám sa v tejto krajine dá, len neustále sledovať situáciu. Napríklad teraz (apríl 2019) sa odporúča vyhýbať strednému Egyptu. M.